7 tipů, jak o sebe pečovat a předejít zdravotním problémům

12.8.2021

Nátlak dnešní doby je někdy intenzivní a na zdraví zapomínáme. Přitom i péče o sebe sama je prevencí. Jak můžete své zdraví jednoduše a lehce podpořit? Přečtěte si naše tipy.

7 tipů, jak o sebe pečovat a předejít zdravotním problémům

1. Regulujte hladinu stresu 

Za vznikem stresu stojí chemická reakce. Když se cítíme ohrožení, naše tělo vyplaví hormony adrenalin a kortizol, které způsobí reakci “bojuj nebo uteč”. Ta nás v minulosti chránila, když šlo o život. Člověk musel bojovat nebo utekl a vyplavené hormony se při fyzické aktivitě z těla odbouraly. V současné době nás ale vystresuje i e-mail od nadřízeného a stresové hormony na nás vyvíjí tlak. Pokud se dlouhodobě neumíme uvolnit, naše tělo se nám brzy ozve.

Jak se tedy se stresem vypořádat? Dopřejte si v náročné situaci 10 hlubokých nádechů a výdechů do břicha. Dech působí na nervový systém, a když je pomalý a hluboký – dává vašemu tělu zprávu, že je všechno v pořádku. Kromě toho přidejte do běžného dne více pohybu i pobyt na sluníčku. Tato kombinace podpoří tvorbu serotoninu, zatočí se stresem a navíc vám zlepší náladu.

2. Udělejte si čas pro sebe a to, co vás baví 

Chápeme, že najít si čas na sebe může být v dnešní době náročné. O to víc je to potřeba. Pokud nejste v plné síle vy sami, je těžší postarat se o rodinu nebo podržet kolegy v práci. Vyhraďte si tedy čas na aktivity, které vás baví. Ať už je to odpočinek s knížkou, procházka nebo cvičení, udělejte z toho prioritu. Psychická pohoda je přímo spojena se zdravím a může ovlivnit váš fyzický stav. Péče o sebe sama je proto nejlepší prevencí a ochranou zdraví.

3. Večer omezte čas u obrazovek 

Trávíte večer před televizí nebo s mobilem v ruce? Zpozorněte – z těchto zařízení vyzařuje modré světlo, které narušuje tvorbu melatoninu. Ten je zodpovědný za biorytmus a s příchodem noci nám dává signál, že je čas jít spát. Když se ho netvoří dostatek, můžete mít potíže s usínáním nebo celkovým spaním. Kvalitní spánek je přitom pro zdraví klíčový. Proto večer raději zapněte hudbu, podcast nebo si čtěte knížku.

Neumíte obrazovkám říct ne? Vyzkoušejte brýle, které blokují modré světlo nebo si na mobilu a počítači nastavte noční režim, který upraví barevnou škálu záření.

Před spaním telefon radši vyměňte za knížku.

Před spaním telefon radši vyměňte za knížku.

4. Vyhraďte si čas na pohyb 

A to obzvlášť, pokud máte sedavé zaměstnání. Nemusíte hned chodit do posilovny. Najděte si pohyb, který vám dělá radost a zapojte ho do vaší denní rutiny. Vystupte z autobusu dřív a prodlužte si pěší trasu do práce. Zatancujte si při vaření večeře nebo začněte chodit na pravidelné procházky s partnerem. Věděli jste, že nejpřirozenějším pohybem pro člověka je chůze? Pokud vám chybí motivace, kupte si krokoměr nebo si stáhněte aplikaci a každý den udělejte alespoň 10 000 kroků.

5. Jezte vyváženou stravu 

Zkuste si jídlo představit jako palivo lidského organismu a podle toho nastavte i jídelníček. Čeká vás fyzický výkon? Dopřejte si cukry pro energii. Trávíte den v kanceláři? Jezte lépe stravitelné potraviny, které vás neoberou o koncentraci. Dlouhodobě nemáte dostatek energie? Doplňte bílkoviny a omega 3 mastné kyseliny. Žádná potravina není zlá, je ale důležité pohlídat si množství a vědět, kdy po čem sáhnout. Pokud s informacemi o jídle strádáte, mohou vám pomoci nutriční terapeuti nebo váš lékař.

Počasí se pomalu ochlazuje a blíží se podzim. Víte, jaké vitamíny je potřeba doplnit? Přečtěte si v našem článku.

6. Obeznamte se s rodinnou anamnézou 

Kdysi se o rodinu staral jeden doktor a měl přehled o všech zdravotních potížích. Dnes už je to spíše výjimečný případ, a tak je potřeba informace sbírat i jinde. Znáte svou rodinnou anamnézu? Zeptejte se rodičů i prarodičů a předejděte problémům. Běžnými dědičnými chorobami jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, křečové žíly, problémy s krví nebo také rakovina trávicího traktu. Pokud o jejich výskytu v rodině víte, informujte svého praktického lékaře, s kterým můžete podniknout preventivní kroky.

7. Nezapomínejte na preventivní prohlídky 

I v případě, že nemáte v rodině závažnou nemoc, preventivní prohlídky nevynechávejte. Díky nim můžete včas podchytit jakýkoliv problém a vyhnout se řadě problémů. U lékařů MOJÍ AMBULANCE se můžete navíc zapojit do preventivních programů pro různá onemocnění. Na základě vyšetření a vašich informací následně připravíme individuální program, který se postará o vaše zdraví i psychickou pohodu.

Hledáte nového praktického lékaře? Vyberte si z poboček MOJE AMBULANCE a registrujte se u nás.

Inspirovaly vás naše tipy a budete o své zdraví pečovat lépe? Napište nám na Facebook, jak se o sebe staráte a sdílejte článek i se svými blízkými.