Nadměrné pocení, špatné dýchání, úpaly a úžehy – to je jen pár důsledků vysokých teplot. Ale víte, jak zabránit tomu, abyste se tolik potili? Koukněte se na naše tipy, které můžete aplikovat nejen v letních měsících.
Trápí vás nadměrné pocení, i když zrovna nevykonáváte fyzicky náročnou práci? Důvodem může být onemocnění zvané hyperhidróza, které postihuje až 10 % populace. Mezi časté zdravotní spouštěče pocení patří například obezita, zvýšená funkce štítné žlázy, menopauza, hypoglykemie nebo bakteriální či virová infekce, ale i dlouhodobý stres.
Dostatečným přísunem vody tělo ochladíte, čímž minimalizujete pocení a zároveň zabráníte i dehydrataci. Vodu pijte vždy vlažnou, nikdy ne horkou nebo studenou. Tělo byste vystavili teplotnímu šoku.
Kromě vody si uvařte i zelený čaj. Opět ho nepijte horký, ale nechte ho vychladnout na pokojovou teplotu. Nejenže osvěží a zmírní pocení, ale neutralizuje i nepříjemný zápach potu.
Duševní pohodou proti nadměrnému pocení, i to je cesta. Znáte to, když jste pod tlakem, orosí se vám čelo a ztěžka dýcháte. Ale když trpíte na hyperhidrózu, jste do minuty mokří, jako by vás někdo polil vodou. Základem je práce s dechem - zpomalte a vydýchejte se. Zaměřte se sami na sebe, procházejte se a zkuste zklidnit svoji mysl i tělo.
Ve vedrech vás pravděpodobně na mastná a těžká jídla přechází chuť. A děláte správně. Tučné potraviny totiž podporují pocení. Stejný efekt mají i aromatické potraviny jako kari, česnek nebo cibule.
A co naopak zařadit do jídelníčku? Vsaďte na čerstvé ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody. Dopřávejte si saláty na tisíce způsobů a z chlazených pultů sáhněte po libovém mase. Nakupte okurky, melouny, rajčata nebo nektarinky. Zařaďte i potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, B, hořčíku nebo vápníku.
Během vysokých teplot vybírejte k nošení materiál, který příjemně dýchá a ve kterém si nebudete připadat jako ve skafandru. Ze skříně vytáhněte třeba bavlněná trička. Vyzkoušejte i bio bavlnu, merino, případně oblečení ze lnu. Zároveň nenoste celý den stejné a propocené oblečení.
Upřednostňujete přírodní produkty před chemií? Natrhejte si ze zahrádky libeček nebo přesličku, pomohou vám s pocením během těhotenství i v menopauze.
Nejlepší bylinkou proti nadměrnému pocení je šalvěj. Jednou týdně si oddechněte v šalvějové koupeli a vychutnejte si šálek čaje z této bylinky. Rozdíl poznáte už druhý den, kdy potní žlázy sníží svou produkci.
Pokud se vám často potí ruce nebo nohy, dopřejte si koupel z přesličky nebo z dubové kůry. Koupelí prospějete jak pokožce, tak i nehtům. A do třetice – libeček. Ten redukuje nepříjemný zápach. Dopřejte si ho dvakrát denně ve formě čaje nebo vývaru.
Víte, že se nejedná o jeden a ten samý pojem? Deodorant zamezí nepříjemnému zápachu a množení bakterií. Oproti tomu antiperspirant stahuje potní žlázy a snižuje nadměrné pocení i zápach. Proto se oplatí mít oba dva doma po ruce.
Při výběru antiperspirantu se zaměřte na ty, které neobsahují hliníkové soli. Hliník společně s dalšími látkami ucpávají vývody potních žláz a zamezují tak přirozenému pocení. Pot se ale stále tvoří a nemá kudy z těla odejít. Proto v podpaží často vznikají zánětlivé reakce. Udělali se vám v podpaží někdy červené fleky a bolestivé pupínky? Ty způsobuje právě hliník.
Zajděte si do nejbližšího bazénu a vychutnejte si pohodu u vody. Pokud to máte na koupaliště daleko, osprchujte se doma vlažnou vodou.
V práci si osvojte tuto osvědčenou metodu – pusťte si kohoutek s vodou a nechte několik sekund vlažný až chladnější proud volně stékat po předloktí. Uvidíte, jak se během chvíle příjemně ochladíte. Ale pozor – velkým zchlazením může dojít k teplotnímu šoku. A může se objevit rýma.
Každý na horké letní počasí reagujeme jinak. Ale pokud se i přes naše rady stále nadměrně potíte, poraďte se s lékařem.