Nenechte si zkazit dovolenou a mějte po ruce správně vybavenou lékárničku. V našem článku se podíváme na základní výbavu, kterou byste měli mít vždy při sobě.
Vždy zvažte destinaci, možná rizika a dostupnost zdravotní péče. V málo rozvinutých zemích je lepší mít všechno s sebou, ale ve vyspělých městech a rezortech lze většinu věcí pořídit na místě. Také přizpůsobte obsah lékárničky typu dovolené, ať už je to relaxace u vody, aktivní dovolená nebo výlety v přírodě, a potřebám každého člena výpravy.
Nezapomeňte se vybavit kvalitními opalovacími krémy. A věděli byste, jaký faktor zvolit? SPF udává, jak dlouho může být pokožka vystavena slunečnímu záření, než se spálí. Pokud se bez použití krému spálíte do 20 minut, můžete být na slunci za použití krému s SPF 30 až 30x déle – tedy cca. 10 hodin. Zároveň SPF uvádí, jaké procento UVB záření krém odfiltruje – takové SPF 50 odfiltruje až 98 % UVB záření.
Nejen v exotických oblastech, ale i v naší přírodě oceníte kvalitní repelenty s vysokým obsahem DEET. Tedy účinnou chemickou látkou, která odpuzuje hmyz, zejména komáry, klíšťata a muchničky. Díky DEETu minimalizujete riziko hmyzích kousnutí a přenosu nemocí, jako je například malárie nebo dengue horečka. Je důležité vybrat repelent s dostatečným obsahem DEETu v závislosti na cílové destinaci a místním výskytu hmyzu. Například Expedition 50, 100 (50%, 95% DEET), do minimálního rizika např. Autan, Off.
Svojí turistickou lékárničku nezapomeňte vylepšit o kapesní nožík, šátek a izotermickou folii. Pokud plánujete velké výšlapy, vybavte se polštářky a krémy proti otokům a puchýřům.
Vždy proto myslete na zásady hygieny – pijte spíše balenou vodu (především v afrických státech), vyhýbejte se mastným a neupraveným potravinám a mějte při sobě léky proti průjmu.
Ke spálení pokožky nebo dokonce k přehřátí organismu může dojít, i když jste ve stínu. Proto nezapomínejte dostatečně pít, ochlazujte organismus vodou a vyhýbejte se přímému slunci.
K lékům, které užíváte pravidelně, přibalte příbalový leták, ten se vám může hodit při konzultaci s místním lékařem.
Pokud léky vytahujete z krabičky, nespoléhejte na to, že je od sebe rozeznáte – popište si je.
Nezapomínejte na to, že většina léků snese jen teplotu do 25 ˚C. Léky nenechávejte v rozpáleném autě.
Jaké léky smí do letadla? Na palubu si můžete vzít léky, které potřebujete, včetně roztoku na kontaktní čočky nebo kapek do očí.
Co si vzít do lékárničky, už víte. Teď už si jen sbalit dobrou náladu a skvělou společnost. Za celý tým MOJE AMBULANCE vám přejeme krásnou dovolenou.