Čím se řídit při stravování a preventivní opatření u zácpy.
Naučte se jíst pravidelně, pokud možno ve stejných časech, na stejném místě a menší porce jídla – udělejte si na jídlo čas.
Stravujte se pestře a chutně.
Dbejte na dostatečný příjem tekutin, alespoň 2-2,5 l za den (vhodné jsou ovocné šťávy, minerální vody s obsahem hořčíku, bylinné čaje).
Snažte se přijímat dostatečné množství vlákniny (ovoce, zelenina, obiloviny, celozrnné pečivo, otruby a luštěniny).
Můžete zařazovat do jídelníčku i potraviny s přirozeně projímavým účinkem – kompoty, kefíry, jogurty, ovoce, zelenina, celozrnné Můžete vyzkoušet i sklenici vlažné vody či džusu po ránu nalačno.
Ke změkčení stolice zařazujte do stravy přírodní látky, jako jsou např. lněný olej, lněná a sezamová semena, jablečný pektin, vláknina v tabletách či šťáva z aloe.
Pohybová aktivita pozitivně ovlivňuje trávení a s ním spojené vylučování Doporučujeme dostatek pohybu v podobě aerobního vytrvalostního cvičení s nízkou intenzitou (rychlá chůze, rotoped, jízda na kole, pro zdatnější jedince běh).
Dodržujte pravidelný režim s dostatkem spánku.
Vyvarujte se nadměrnému stresu, který způsobuje svalové stahy vedoucí k zácpě. Zařazujte do svého režimu chvíle oddechu či relaxačního cvičení.
Nezadržujte stolici – choďte na toaletu, pokud možno ve stejnou dobu, a to i v případě, že necítíte potřebu.
Nespoléhejte na projímadla – jejich nadměrné užívání vede k tomu, že střevo pak není schopno samo pracovat a zácpa se prohlubuje.
Nenuťte se příliš do stolice – zvýšený břišní tlak nese riziko vzniku řitních trhlin, prasklin a hemeroidů.
Když je zácpa spojena s horečkou, bolestí břicha nebo zvracením.
Při výskytu hlenu nebo krve ve stolici.
Při selhání léčby zácpy běžně dostupnými prostředky.
Na téma DIETA PŘI ZÁCPĚ jsme zpracovali také edukační leták, který můžete stahovat ZDE.