Máte ve své domácnosti zavedenou lékárničku, nebo se Vám léky a léčivé přípravky povalují různě po bytě?
Zná to mnoho z nás – nejčastěji používaný lék na bolest hlavy nosíme v kabelce, sprej proti rýmě zůstal po posledním použití v koupelně a teploměr se válí v nočním stolku. Není nejšťastnější po pořezání v panice hledat náplast, nebo nůžky. Abyste mohli rychle a účinně pomoci svým blízkým ve chvíli, kdy je potká zranění nebo nemoc, potřebujete mít doma dobře vybavenou domácí lékárničku. To nejlepší co můžete udělat je, preventivně se připravit na situace, kdy budete lékárničku opět potřebovat.
Vyčleňte pro svou domácí lékárničku jedno speciální místo a po použití vše opět vraťte nazpět.
Lékárničku udržujte vždy čistou a přehledně uspořádanou. Vyplatí se přípravky roztřídit dle zdravotních obtíží, ke kterým jsou určeny. Léčiva pro děti by měly být zcela odděleně.
Místo k uložení by mělo být suché, chladné a tmavé. Nikdy ne v koupelně, nebo v místnostech, kde během roku kolísá teplota. Ta by při skladování většiny léčivých přípravků nikdy neměla klesnout pod 5 °C a přesáhnout 25 °C.
Zabezpečte, aby se k lékům nedostaly děti a domácí mazlíčci, ale naopak vy ať k nim máte dobrý přístup. Není nejšťastnější např. s teplotou šplhat po kuchyňské lince.
Léky uchovávejte v originálním balení a nikdy nevyhazujte příbalové letáky.
Pravidelně kontrolujte datum expirace a dobu použitelnosti po otevření přípravku. Při prvotním použití doporučujeme označit přípravek datem otevření.
Nepoužívejte přípravky a zdravotní pomůcky s poškozeným obalem.
Léky a léčivé přípravky, které jste s sebou měli na dovolené v cestovní lékárničce a byly ponechávány v rozpáleném autě, již znovu do domácí lékárničky nevracejte a nepoužívejte.
Léky po expiraci nevhazujte do koše, ale vraťte je do lékárny.
Před i po každém použití nezapomeňte vydesinfikovat zdravotnické pomůcky – teploměr, pinzetu, nůžky.
Do domácí lékárničky si pořiďte i jednorázové latexové rukavice.
Univerzální výbava domácí lékárničky neexistuje. Konkrétní obsah by měl vždy odpovídat individuálním potřebám konkrétní rodiny - děti a kojenci, chronici, senioři, alergici, sportovci nebo třeba kutilové.
U seniorů nebo chronicky nemocných pacientů jsou obzvláště důležitou součástí jejich lékárničky dlouhodobě užívané léky. Je vhodné co nejpravidelněji kontrolovat jejich zásobu a pokud jde o léky na předpis, nezapomínat včas požádat svého lékaře o RECEPT.
V doplňování domácí lékárničky je třeba mít systém a k nákupům v lékárně přistupovat rozumně. Bezhlavé zásobování se volně prodejnými léky, které jsou zrovna v akci, není příliš moudré. Pamatujte, že každé léčivo má své datum spotřeby.
Léky na akutní potíže, které jsou vázané na lékařský předpis, neužívejte bez porady s lékařem!
Nikdy samovolně neužívejte antibiotika!
Přípravek, který jste použili na podobný problém u dospělého člena rodiny, nemusí být vhodný pro dítě!
Nesprávně užívané medikamenty mohou vážně poškodit zdraví a to i v případě, že se jedná o volně prodejné léky!
Zásadní je mít na paměti, že domácí lékárnička by měla sloužit pouze jako pomoc v AKUTNÍCH SITUACÍCH a PŘI ŘEŠENÍ BĚŽNÝCH ZDRAVOTNÍCH PROBLÉMŮ.
Vybavte se alespoň základní cestovní lékárničkou.