Jaro se tváří jako příjemné a radostné období, někteří z nás se ale každoročně připravují na ustavičné smrkání a kýchání. Alergie na pyl dovede znesnadnit každodenní fungování, proto je vhodné věnovat pozornost už raným příznakům. Odkud se vlastně alergie bere a jak se s ní účinně vypořádat? Dozvíte se v článku.
Denně se setkáváme s velkým množstvím látek a mikroorganismů a náš imunitní systém je zodpovědný za ochranu před případným nebezpečím nemoci. Pokud do těla vnikne potenciální hrozba, rozhodne se proti ní organismus mermomocí bojovat. Každé lidské tělo je zcela individuální, a právě v případě alergiků nastává, že imunitní systém přecitlivěle reaguje na vnější faktory, které člověk obyčejně nepovažuje za škodlivé.
Spouštěč, nebo také alergen, může být u každého docela odlišný. V jarních a letních měsících se setkáme s nejčastějšími pylovými alergeny, jako jsou pampeliška, lípa, řepka, ořešák nebo kopřiva. Pociťujete-li problémy, přenechte sekání trávy raději někomu jinému a začněte alergii řešit.
Alergie se může objevit u kohokoli, a to kdykoli v průběhu života. Významnou roli hrají genetické predispozice, pravděpodobnost zdědění alergie po rodičích je velmi vysoká. U dítěte, jehož oba rodiče trpí alergií, dosahuje riziko 75–80 %, v případě jednoho rodiče alergika je pravděpodobnost poloviční. K rozvoji alergie také přispívá dlouhodobý pobyt ve znečištěném prostředí. Přecitlivělost imunitního systému na konkrétní faktory způsobuje i nadměrný stres.
Mnozí alergici nemají o své diagnóze často ani ponětí a veškeré symptomy prostě přehlížejí. Pokud některý z níže zmíněných příznaků zaznamenáte, obraťte se na svého lékaře, který provede příslušná vyšetření a doporučí vhodnou léčbu v závislosti na vaší konkrétní situaci.
Podobně jako u většiny rekonvalescencí je v boji proti alergii jádrem úspěchu zodpovědné chování k sobě samému. Nejspíše si nikdo nelibuje ve smrkání a kýchání, a proto vás určitě napadá otázka, jak nepříjemnou alergii zdolat.
S ranými projevy alergie rychle zamávají léčiva zvaná antihistaminika. Antihistaminika jsou volně prodejná a uleví od příznaků. V případě závažnějších komplikací se poraďte ohledně léčby s lékařem a následně užívejte léky poctivě.
Spouštěče alergie najdete také u vás doma. Jedná se o prach, plísně, roztoče anebo právě pyl, který se k vám velmi lehce dostane. Předcházejte alergii pečlivým úklidem vaší domácnosti a ideálně zvolte čisticí přípravky, které budou šetrné k vám i k přírodě. Práci vám usnadní sítě do okna proti pylu.
Nikdy není radno podceňovat prevenci – alergik by se měl opravdu snažit alergenům vyhýbat. Práci na zahrádce a venkovní pohybové aktivity budete muset oželet. Před pylem se těžko schováte, protože si jej můžete donést domů ve vlasech, na pokožce i oblečení. Dejte si po příchodu domů sprchu, která vás nejen osvěží, ale také zbaví naneseného pylu.
Výplachem slanou vodou odstraníte usazené alergeny v nose, čímž dochází ke zmírnění obtíží. Výplachy lze využít celoročně k uvolňování dýchacích cest a jako prevenci nachlazení. V lékárně zakoupíte nosní spreje s mořskou vodou anebo už připravené solné roztoky, kterými svůj nos můžete vypláchnout konvičkou přímo určenou na výplach nosu.
I když je alergie spojována především s příchodem jara, stejně tak léto dovede alergika potrápit. Alergie na pyl není jediným strašákem léta. Při rodinném pikniku k vám může směle zabloudit včela, vosa nebo dokonce zmije obecná. Naučte se, jak poskytnout první pomoc člověku při bodnutí hmyzem a uštknutí zmijí.
Přejeme mnoho štěstí v boji s alergií a věříme, že si s našimi tipy užijete slunečné měsíce naplno. V případě jakýchkoliv komplikací neváhejte vyhledat svého praktického lékaře MOJE AMBULANCE.