Je u vás stres na denním pořádku? Může mít dlouhodobý vliv na vaše zdraví

24.11.2022

Stres je přirozenou reakcí těla, když se cítíme pod tlakem. Pokud ale takový stav přetrvává dlouhodobě, mohou se objevit zdravotní komplikace. Přečtěte si, o která onemocnění jde a jak jim předcházet. 

Vliv stresu na lidské tělo

Psychická zátěž bývá součástí každého dne a číhá na nás ve škole, v práci, ale i doma. Její dlouhodobé prožívání má vliv na fyzické i psychické zdraví a po nějaké době můžeme pociťovat únavu, nevolnost, bolesti hlavy až migrénu

Postupem času mohou komplikace dojít až k poruchám spánku nebo dokonce ke ztrátě zájmu o aktivity, které nás naplňovaly. 

Nemoci spojené se stresem 

Zdánlivě všední komplikace se mohou vyvinout v dlouhodobější nemoci, které je potřeba řešit s lékařem. Které to jsou? 

Cukrovka 

Ve vypjatých situacích často sáhneme po nezdravém jídle nebo sladkých nápojích. Dlouhodobější nevhodný životní styl ale může vyústit v cukrovku. Při stresu se také přirozeně zvyšuje hladina glukózy, což onemocnění hraje do karet. 

Obezita 

Stres přispívá k zajídání emocí nebo zanedbávání sportovních aktivit, a tak jde nezdravý životní styl ruku v ruce s obezitou. Lidem s vysokou hladinou stresu se ukládá nadbytečný tuk v oblasti břicha, kde se špatně spaluje a způsobuje zdravotní rizika. 

Srdeční onemocnění 

Stres zvyšuje srdeční frekvenci a podněcuje k uvolňování cholesterolu. Člověk pod dlouhodobým stresem je vystaven riziku vyššího krevního tlaku a srdečních problémů.  Nadváha, alkohol nebo kouření celou situaci zhoršují. 

Srdeční onemocnění

Úzkost a deprese 

Častá úzkost a stres se mohou prohloubit až do stavů deprese, která se projevuje změnami nálad, únavou, zhoršeným soustředěním nebo uzavřením se do sebe před okolním světem. 

Střevní problémy 

Prožívání stresových situacích se může projevit zvýšenou chutí k jídlu, ale také nechutenstvím a střevními komplikacemi. Stres způsobuje uvolňování hormonů, které vedou ke zrychlení funkce střevní svaloviny a následnému trávení. To může zapříčinit průjem nebo zvracení

První pomoc při psychické zátěži 

První pomoc při psychické zátěži 

Postavte sami sebe na první místo a odpočívejte. Na co nezapomínat?

  • Důležitý je pravidelný stravovací a pitný režim.
  • Věnujte čas sportu a procházkám v přírodě a nezanedbávejte oblíbené volnočasové aktivity.
  • Nezapomínejte doplňovat vitamíny, které pomohou odolat změnám nálad i počasí. Klíčové jsou především vitamíny C, D, B a E.
  • Dýchejte. Správné dýchání a různé dechové techniky pomáhají uklidnit tělo i mysl ve vypjatých situacích.

 

Necítíte se ve své kůži? Najděte si svou nejbližší pobočku MOJE AMBULANCE. Není snadné dostat se z dlouhodobého stresu, proto se nebojte oslovit odborníka, který vám pomůže.