Vánoce jsou bezpochyby považovány za svátky klidu a pohody. Přesto se najdou tací, kteří by je takto rozhodně neoznačili. Patří mezi ně například doktoři, ošetřující hromadu vánočních úrazů. Některé úrazy si ale můžete ošetřit doma sami. Jaké to jsou a jaké nástrahy na člověka o Vánocích čekají? Pojďme se podívat!
Vánoční stromek v obývacím pokoji je typickým symbolem Vánoc. Typická jsou i zranění, která se díky němu každoročně stávají. Může jít nejen o požáry způsobené elektrickým zkratem žárovek, ale i o jeho samotný pád. Při takových situacích dochází zejména ke zlomení končetin nebo pohmožděninám. Pokud se vám něco takového stane, je nejlepší volat hasiče a neprodleně navštívit lékaře.
I během zdobení vánočního stromečku může dojít k úrazu
Zaskočená kost z kapra během štědrovečerní večeře je takovým folklórem českých Vánoc. Pokud se vám tato nemilá situace přihodila a kost z kapra vám uvízla v krku, zkuste ji zajíst suchým chlebem.
Pokud tato osvědčená babská rada nebude fungovat, může vám pomoci někdo další, kdo se pokusí vaše dýchací cesty uvolnit úderem do zad.
Jestli se vám ani v tomto případě nepodaří dostat zaseknutou kost z krku, nezbude nic jiného než navštívit lékaře.
Během štědrovečerní večeře se nikam nežeňte, aby vám nezaskočilo
Jsou koledy u vánočního stromu vaše každoroční tradice? Ale letos jste to se zpíváním přehnali a odnesly to vaše hlasivky? Pomáhá cokoliv, co hlasivkám umožní rozředit hlen. Snažte se co nejvíce odkašlávat, k tomu mohou dopomoci bylinné čaje s lípou, diviznou nebo svařená cibule s česnekem a majoránkou. Čaj si můžete osladit medem a pít ho teplý po malých doušcích.
Mějte na paměti, že bylinky nestačí zalít pouze horkou vodou, ale je důležité, aby se chvíli povařily. Uvolní se tím dostatek slizovitých látek, které pomohou zbavit se hlenu na hlasivkách.
Mezi další vánoční tragédie se řadí omrzliny z chladného počasí. Pokud se vám taková věc stane, měli byste okamžitě po příchodu domů postižená místa zahřát v horké vodě do 40°. Omrzlinu následně osušte, dezinfikujte a překryjte puchýře vhodným sterilním krytím. Hned poté byste měli vyhledat lékaře a řídit se jeho radami.
Prskavky bezpochyby patří mezi nejoblíbenější součást vánočních svátků. Mají je rády nejen děti, ale libují si v nich i dospělí. Může se ale snadno stát, že vám způsobí popáleniny. Jak se v takové situaci zachovat?
Popálené místo je třeba okamžitě zchladit tekoucí vodou a po ochlazení překrýt sterilním obvazem. Při popálením otevřeným ohněm je to nejlepší varianta, jak postižené místo ošetřit.
I prskavky mohou způsobit nepříjemné popáleniny
Další nebezpečí číhá i při otevírání alkoholu. I když se jedná spíše o silvestrovskou záležitost, i o Vánocích pohotovosti navštíví lidé, kteří dostali špuntem do oka. Neotevírejte tedy láhev zbrkle a dávejte si pozor kam míříte.
Už víte, jaké úrazy se dějí během vánočních svátků a jak je ošetřit? I tak je ale zkuste minimalizovat a užít si tak Vánoce plné radosti, rodinného kruhu a pohodlí.