Pokud se příznakům nevěnuje pozornost, dovede nadělat slušnou paseku. Často se ale objevuje zcela bez symptomů a lékaři ji odhalí až při rentgenu plic. Přečtěte si o příčinách atelektázy a možné prevenci.
Nevzdušnost plicní tkáně neboli atelektáza může postihnout obě plíce nebo pouze jejich část. Vzniká při kolapsu plicních sklípků a často se váže s pooperačními komplikacemi.
Protože je nástup atelektázy často bezpříznakový, je obvykle přehlížena. Atelektázu často odhalí až rentgen, a proto postiženého dlouho nemusí ani napadnout, že by jeho plíce bojovaly s problémem.
Kdy tedy zpozornět? Když u sebe zaznamenáte kašel, dušnost, sípání nebo ztížené dýchání. Alarmujícím příznakem je také zrychlené a mělké dýchání, při kterém dochází pouze k pohybu horní části hrudního koše.
Pokud pociťujete jakýkoli ze zmíněných příznaků, vyhledejte lékaře a předejděte dalším komplikacím, které by se mohly rozšířit.
Výskyt atelektázy je častý po chirurgickém zákroku, nejčastěji se objevuje po operaci bypassu srdce a operacích v nadbřišku.
Obvykle se vyvíjí 72 hodin po prodělání celkové anestezie. Po takovém chirurgickém zákroku s anestezií hrozí 90% riziko atelektázy, avšak s řádnou léčbou většinou nevzdušnost plicní tkáně odezní do 24 hodin.
Mezi rizikové faktory, které přispívají k dlouhodobé nevzdušnosti plicní tkáně, patří také:
Atelektáza se obvykle vyřeší v průběhu času nebo díky vhodné léčbě. Protože projevy mohou být u každého odlišné, stejně tak individuálně se odvíjí způsob léčení.
Když přichází atelektáza jako důsledek jiného onemocnění, zaměřuje se léčba především na původní diagnózu. Problém nevzdušnosti plicní tkáně se váže s respiračními onemocněními, plicními nádory, cystickou fibrózou nebo poraněním hrudníku.
Je důležité, aby byl pacient pod lékařským dohledem. Nedílnou součástí léčby bývají dechové terapie a rehabilitace. Pokud jsou komplikace spojené s infekcí, je potřeba nasadit antibiotika.
Jaké základní prevenční zásady dodržovat, aby se nám nemoc vyhnula obloukem?
Abyste úspěšně předešli onemocněním respiračního ústrojí, doporučujeme omezit kouření na minimum a ideálně přestat úplně. Pokud jste nekuřák, máte první bod v prevenci splněný. Buďte obezřetní na pasivní kouření, kterému se můžete nedobrovolně vystavovat až příliš často.
Ve zdravém těle, zdravý dech. Jedním z rizikových faktorů je vysoká nadváha, a proto je důležité udržovat svou hmotnost na váze, kde se dobře cítíte vy i vaše tělo. Výbornou cestou jsou jógová cvičení, během kterých posilníte tělo a nacvičíte správné dýchání.
Ať už při silovém cvičení nebo v meditaci, soustřeďte se na svůj dech. Praktikujte pravidelně cvičení, kterými se naučíte správně dýchat nosem. Dobře nastavený dech ovlivňuje tělo i duši. Předcházejte nejen atelektáze, ale také stresu a úzkosti.
Styl držení těla úzce souvisí s naším dechem. Řada lidí hřeší dennodenně vůči svému tělu nevhodným posedem. Jde to zvládnout správně i s ohledem na vaše zdraví, a to ať už trávíte den v kanceláři nebo na home office. Věnujte pozornost správnému držení těla a také zdravému sezení.
Správná péče o tělo i duši je základem prevence onemocnění. Přečtěte si 7 tipů, jak o sebe pečovat a předejděte zdravotním problémům.
Dýchá se vám hůře s příchodem teplých měsíců? Příčinou nemusí nutně být nevzdušnost plicní tkáně, může se jednat o alergii. O tom, jak se s ní vypořádat, si přečtěte v našem článku.
Při zpozorování jakýchkoli respiračních obtíží vyhledejte svého praktického lékaře MOJE AMBULANCE, který vám provede diagnózu a nastolí vhodnou léčbu.