Osvědčené tipy, jak na spáleniny od slunce

1.8.2024

Kdo se ještě nikdy na sluníčku nespálil, jako by nebyl. Ať už jste se chtěli opalovat, ale zapomněli jste opalovací krém pravidelně reaplikovat, anebo jste si jen neuvědomili, že i přes mraky vás může slunce spálit, stalo se – a spáleniny od slunce jsou na světě. Co dělat, když zjistíte, že vaše slunění má bolestivé následky?

Osvědčené tipy, jak na spáleniny od slunce

Definice a příčiny spálení od slunce 

Spálení od slunce je akutní zánětlivá reakce kůže (resp. nejsvrchnějších vrstev kůže), kterou způsobuje nadměrné vystavení ultrafialovému (UV) záření ze slunce, případně ze solária. Že jste se spálili, poznáte jednoduše – kůže je zarudlá, bolí vás a případně také otéká. Pokud se objeví po spálení od slunce puchýře, jedná se o poměrně závažnou formu spálení. 

Nejčastější příčiny spálení od sluníčka 

Hlavní příčina spálení od slunce je UV záření, konkrétně tedy UVB záření. UVB paprsky pronikají povrchovými vrstvami kůže a způsobují přímé poškození DNA kožních buněk, což vede k zánětlivé reakci. UVA paprsky jsou méně intenzivní než UVB, ale pronikají hlouběji do kůže a mohou přispět k dlouhodobým škodám, jako je předčasné stárnutí a riziko vzniku rakoviny kůže

Proč jste se ale spálili? 

  1. Byli jste na sluníčku

    příliš dlouho a/nebo bylo slunce příliš intenzivní (tj. během poledních hodin, kdy je UV záření nejsilnější). 

  2. Nepoužili jste opalovací krém, nebo jste nepoužili krém s dostatečným ochranným faktorem (SPF). Nestačí také použít krém s SPF pouze 1x za den – zejména pokud se potíte nebo koupete, je potřeba opalovací krém reaplikovat každé dvě hodiny. 

  3. Jste světlý typ (člověk se světlou pletí, modrýma očima a světlými vlasy), a tak máte v těle přirozeně nižší hladinu melaninu, což zvyšuje vaši náchylnost ke spálení. Zároveň i některé genetické predispozice mohou ovlivnit, jak dobře kůže reaguje na UV záření. 

  4. Jste v horách, a tudíž ve vysoké nadmořské výšce, kde je expozice UV záření vyšší. 

Spálení od slunce je tedy výsledkem kombinace intenzivního vystavení UV záření, nedostatečné ochrany a individuálních predispozic. Prevence je klíčová, včetně používání vhodných ochranných prostředků a dodržování bezpečných návyků při pobytu na slunci. 

Příznaky spálení

Příznaky spálení 

Zarudnutí (erytém) 

Jedním z prvních a nejčastějších příznaků spálení od slunce je zarudnutí kůže. Kůže zčervená kvůli zvýšenému průtoku krve do postižené oblasti jako reakce na poškození způsobené UV zářením. 

Zarudnutí se obvykle objeví několik hodin po vystavení slunci a může dosáhnout svého maxima během 12 až 24 hodin. Kůže může být teplá na dotek a může dojít k pocitu pálení nebo svědění. 

Bolest 

Spálená kůže je často bolestivá na dotek. Bolest může být mírná až intenzivní, v závislosti na závažnosti spálení. Je způsobena zánětem a poškozením nervových zakončení v kůži. Může se objevit současně se zarudnutím a trvat několik dní, dokud kůže nezačne hojit. 

Puchýře 

Při těžším spálení se mohou na kůži tvořit puchýře naplněné čirou tekutinou. Tyto puchýře jsou známkou toho, že spálení zasáhlo hlubší vrstvy kůže. Slouží jako ochranná vrstva, která pomáhá zabránit infekci a podpořit hojení poškozené tkáně. Nepropichujte je, předejdete tak infekci. Pokud se samy otevřou, pravidelně oblast čistěte či dezinfikujte. 

Horečka 

V některých případech těžkého spálení od slunce může vzniknout horečka. Tělesná teplota se může zvýšit jako součást zánětlivé reakce těla na rozsáhlé poškození kůže. Může být doprovázena zimnicí, únavou, nevolností a bolestí hlavy. 

Nepodceňujte ji – horečka může být známkou závažnějšího stavu, jako je úpal nebo úžeh, a vyžaduje lékařskou pomoc. 

Další příznaky spálení od slunce 

  • Otok: Postižená oblast může být oteklá kvůli zánětu. 

  • Svědění a odlupování kůže: Jak se kůže hojí, může začít svědit a odlupovat se. Pokud se objeví loupání kůže po spálení od slunce, nechte, ať se kůže oloupe sama. 

  • Dehydratace: Vystavení slunci může vést k dehydrataci, která může zhoršit příznaky spálení. 

Prevence spálení od slunce 

Prevence spálení od slunce 

Nejjednodušší a zároveň nejúčinnější prevence spálení je: 

  • používání (a pravidelná reaplikace) opalovacího krému s SPF minimálně 30; nezapomínejte ani na uši, pokožku hlavy, nárty, čelo u linie vlasů, lýtka či ramena; 

  • nošení ochranného oblečení a doplňků (klobouky, sluneční brýle, ochranný oděv); 

  • vyhýbání se přímému slunečnímu záření během nejintenzivnějších hodin (10.‑16. hodina); 

  • dostatečný pitný režim (nebo jídelníček plný potravin s vysokým obsahem vody); 

  • přebývat ve stínu co nejčastěji

Pokud chcete jít o krok dále, užívejte doplňky stravy s antioxidanty, jako je vitamín C a E, které mohou podpořit ochranu pokožky před UV zářením zevnitř. 

TIP: Přečtěte si náš článek Jak se správně opalovat aneb jak na bezpečnou ochranu před sluncem

Spáleniny od slunce: První pomoc a léčba 

Spáleniny od slunce: První pomoc a léčba 

Vaše první kroky by měly být ochlazení kůže, hydratace, aplikace hydratačních a zklidňujících krémů, případně užívání analgetik pro zmírnění bolesti. Pojďme se ale podívat na to, co pomáhá na spáleniny od slunce, více zblízka: 

  1. Jakmile zjistíte, že se vám někde na těle objevuje spálenina od slunce, okamžitě se přesuňte do stínu nebo vnitřních prostor, abyste zabránili dalšímu poškození kůže. 

  2. Oplachujte postižené oblasti studenou vodou (ne ledovou) po dobu 10–15 minut nebo použijte studené obklady. Vyhněte se ledovým obkladům, které mohou způsobit další poškození kůže. 

  3. Pijte hodně vody, abyste zabránili dehydrataci a podpořili hojení pokožky. 

  4. Na spáleniny od slunce aplikujte hydratační krémy nebo gely s obsahem aloe vera nebo rovnou sáhněte po přípravcích po opalování s panthenolem. Pomáhají zklidnit a hydratovat pokožku. Vyhněte se produktům s alkoholem, které mohou pokožku ještě více vysušit. 
     
    Že nemáte nic takového po ruce? Využijte některou z babských rad na spálení od slunce. Jogurt nebo tvaroh na spáleniny od slunce jsou taková klasika. Obsahují kyselinu mléčnou, která regeneruje, vyživuje a hydratuje kožní buňky. Hned další častou radou, co na spáleniny od slunce, jsou vychlazené obklady namočené ve vychlazeném odvaru z černého, zeleného, mátového či heřmánkového čaje. 
     
    Buďte na vše připraveni a sbalte si dokonalou lékárničku na dovolenou

  5. Pokud vás oblast velmi bolí, použijte ke zmírnění bolesti a zánětu volně prodejná analgetika, jako je ibuprofen nebo paracetamol. 

  6. Konzumujte potraviny a nápoje bohaté na vitamíny a minerální látky, které podporují hojení, jako jsou vitamín C, vitamín E a zinek. 

  7. Noste volné, prodyšné oblečení, které nedráždí spálenou pokožku. 

  8. Vyhněte se dalšímu vystavení slunci, dokud se pokožka úplně nezhojí. Pokud musíte jít ven, použijte opalovací krém s vysokým SPF a chraňte se vhodným oblečením. 

  9. Popáleniny od slunce „do puchýřů“ je třeba sledovat, nechodit s nimi na slunce a po zhojení je držet ve stínu nebo ošetřené krémem s SPF 50, aby se nevytvořily pigmentové skvrny. 

Rizika spálení sluncem 

Spálení od slunce vám ublíží více způsoby a rozhodně nemáme na mysli pouze krátkodobé problémy, jako je bolest, zarudnutí a nepříjemné pocity. Po odeznění spálení zůstávají trvalé následky. 

Spálení sluncem urychluje stárnutí kůže a je hlavní příčinou většiny případů bazocelulárního karcinomu, spinocelulárního karcinomumelanomu, nejsmrtelnější formy rakoviny kůže. 

Spálení od slunce a rakovina 

  • Opakované spálení od slunce zvyšuje riziko rakoviny kůže. U lidí se světlou pletí, zejména u těch s genetickou predispozicí, hraje spálení sluncem jednoznačně roli při vzniku melanomu (rakoviny kůže). Výzkumy ukazují, že UV paprsky, které poškozují kůži, mohou také měnit gen potlačující vznik nádorů, takže poškozené buňky mají menší šanci na opravu, než se rozvinou v rakovinu. 

  • I jedno spálení od slunce v dětství nebo v dospívání více než zdvojnásobuje pravděpodobnost vzniku melanomu v pozdějším věku. 

  • Poškození kůže se hromadí v průběhu času, počínaje prvním spálením od slunce. Čím více se spálíte, tím větší je riziko vzniku rakoviny kůže. 

  • Pět a více spálení od slunce více než zdvojnásobuje riziko vzniku potenciálně smrtelného melanomu. 

Znáte pravidlo ABCDE? Zapamatujte si jej a rozpoznejte melanom včas

Kdy vyhledat lékařskou pomoc? 

  1. Pokud spálení pokrývá velkou plochu těla, je extrémně bolestivé, nebo pokud máte puchýře přes velké části těla. 

  2. Pokud máte horečku, zimnici, silné bolesti hlavy, zmatenost, nevolnost nebo zvracení, které mohou být příznaky slunečního úžehu nebo úpalu. 

  3. Pokud se objeví známky infekce, jako je hnisání, zvýšená bolest, zarudnutí nebo teplo kolem puchýřů. 

TIP: Nemáte svého praktického lékaře? Registrujte se do MOJE AMBULANCE ještě dnes. 

Pro vaše zdraví je několikanásobně lepší řešit, jestli jste se namazali krémem s dostatečně vysokým SPF, než co na spálení od slunce. Prevence bude zkrátka vždy lepší volba než léčba. Dodržováním správných preventivních opatření můžeme významně snížit riziko spálení a chránit svou pokožku před škodlivými účinky UV záření. Pokud dojde ke spálení, je důležité jednat rychle a poskytnout první pomoc, aby se minimalizovaly škody a urychlilo hojení. Prožijte léto ve zdraví