Pálí vás oči? Může jít o syndrom suchého oka

4.9.2020

Je běžné, že jsou naše oči někdy unavené. Co ale když vás oči dlouhodobě pálí? Může jít o takzvaný syndrom suchého oka, problém, který se rozhodně nevyplatí přehlížet. Přečtěte si, jak ho poznáte a jak mu předejít.

Pálí vás oči? Může jít o syndrom suchého oka.

Co je syndrom suchého oka a jak se projevuje?

Syndrom suchého oka je stále rozšířenější porucha. Spočívá v nedostatečném zvlhčování povrchu očí, které může být způsobené nedostatkem slz, ale i změnou jejich kvality.

Tato porucha se projevuje pálením a řezáním očí, pocitem cizího tělíska v oku, zarudnutím, únavou očí, zvýšenou citlivostí očí na vítr, kouř a světlo, problémy s viděním a bolestmi hlavy. V očích nebo kolem očí se může objevit hustý hlen, oči mohou i nadměrně slzet. Nadměrné slzení je způsobené horší kvalitou slz – protože slzy neobsahují látky, které oko chrání, oko je podrážděné, a proto se vytváří více slz.

Zvlášť zpočátku se nemusí objevit všechny příznaky. Může vás například trápit pálení očí při práci s počítačem a sledování televize nebo zvýšená citlivost očí na vítr.

Co poruchu způsobuje?

Příčin vzniku tohoto problému je několik:

  • dlouhodobé pobývání v suchém prostředí (přetopeném, klimatizovaném)
  • pobývání v prašném nebo zakouřeném prostředí
  • nevyhovující kontaktní čočky
  • stres
  • delší práce na počítači
  • změny spojené se stárnutím, u žen s menopauzou
  • některé léky a onemocnění

Kdy vyhledat lékaře?

Pálení očí samozřejmě nemusí nutně znamenat, že trpíte syndromem suchého oka. Může jít například o alergii nebo reakci očí na nevyhovující brýle.

Jestli vás trápí pálení očí, pocit cizího tělíska v oku a podobně, kupte si v lékárně tzv. umělé slzy – oční kapky, které zvlhčují povrch očí. Pokud by problém ani po několika týdnech kapání neodezněl, navštivte lékaře. Pamatujte: je lepší jít k lékaři s drobností než si ignorováním příznaků zadělat na vážnější problém. Neléčený syndrom suchého oka může vést i k poškození očí.

„Každého člověka můžou oči občas pálit a svědit. Tyto příznaky můžou být způsobené alergií nebo zánětem spojivek. Pokud pálení a svědění přetrvává několik dní, navštivte očního lékaře. Lidé po 40. roce věku by měli chodit na preventivní vyšetření jednou za 2–3 roky,“ říká MUDr. Ludmila Mazylkinová z pražské pobočky MOJE AMBULANCE v OC Plaza.

Předejděte syndromu suchého oka

Syndromu suchého oka sice není možné 100% předejít, ale můžete snížit jeho pravděpodobnost. Stačí se řídit následujícími pravidly:

  1. Při čtení, práci s počítačem a delším soustředění si dělejte přestávky. Pokud se na něco soustředíme, méně mrkáme, a tak se oko vysušuje. Proto jednou za čas na chvíli zavřete oči a nechte je odpočívat.

  2. Vyhněte se delšímu pobytu v zakouřeném, přetopeném a prašném prostředí.

  3. Klimatizaci v autě nebo větrák nastavujte tak, aby vám nefoukaly do očí. Totéž platí o fénování vlasů.

  4. Pokud pracujete v prostředí se suchým vzduchem, nechte oči čas od času na chvíli odpočinout.

  5. Každý večer se pečlivě odličte.

  6. Monitor počítače mějte tak vysoko, aby byl jeho horní okraj ve výšce vašich očí. Pokud je výš, musíte oči víc otevírat, a tak rychleji vysychají.

  7. Dbejte na dostatečný příjem omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Jsou obsažené například v mandlích, rostlinných olejích a rybách.

MUDr. Mazylkinová radí:
„Při pocitu suchých očí kapejte umělé slzy, které vám vyhovují. Při práci s počítačem měňte pracovní vzdálenost, občas se podívejte jinam a odpočiňte si.“