Poradna
27.3.2025
Už nikdy nezapomeňte nic důležitého. Tipy a triky, jak zlepšit paměť
Připadá vám, že si už nepamatujete tolik informací jako dříve? Zapomínáte jména, čísla nebo co jste chtěli koupit? Paměť je jako sval – čím více ji trénujete, tím lepší výkon podává. Pojďte zjistit, jak si zlepšit paměť a vybudovat si fenomenální schopnost zapamatovat si i složité informace a dlouhé přednášky.
25.3.2025
Kontryhel: Zázračná bylinka (nejen) pro ženy. Jeho účinky vás možná překvapí!
Kontryhel je jednou z nejznámějších léčivých bylin, která se po staletí používá zejména v péči o ženské zdraví. Pomáhá při menstruačních potížích, podporuje plodnost a harmonizuje hormonální systém. Jak je to však s kontryhelem a těhotenstvím? A existují nějaké benefity, díky kterým by jej mohli užívat i muži? Pojďme se podívat na tuto bylinku, kolem které možná běžně chodíte, podrobněji.
24.3.2025
Jak se zbavit nadýmání aneb Co pomáhá na plynatost a nadměrné nafouknutí břicha?
Trápí vás nadýmání? Nejste sami – přibližně 18 % světové populace uvádí, že zažívá nadýmání alespoň jednou týdně (Ballou et al., 2023). Nepříjemně nafouklé břicho a plynatost dokážou pořádně znepříjemnit den. Nadýmání a plynatost mohou mít mnoho příčin – od stravy přes stres až po hormonální změny. Jak se rychle zbavit nadýmání a co pomáhá proti plynatosti? V tomto článku se podíváme na příčiny i osvědčené tipy, které vám pomohou.
21.3.2025
Víte, jak správně sedět u počítače? Naučte se to a předejděte zdravotním problémům
Bolí vás po celodenním sezení u počítače záda, krční páteř nebo třeba zápěstí? Viníky jsou špatné držení těla a nesprávné nastavení pracovní stanice. Pokud budete své tělo vystavovat těmto neduhům moderní doby příliš často, může to vést k nepříjemným i vážným zdravotním problémům. Naučte se, jak správně sedět u počítače a zažijte život bez bolestí. Bude vám stačit pár jednoduchých změn – ty ale přinesou velký výsledek.
19.3.2025
Zdravé freshe a smoothies: Jak je připravit, kdy a proč?
Doplňte svému tělu potřebné vitamíny, antioxidanty, živiny, enzymy a další látky, které podpoří vaše zdraví Čerstvé šťávy a smoothies mohou pomoci posílit imunitu a lépe se bránit všudy přítomným virům a bakteriím. Díky tekuté konzistenci jsou lépe stravitelné, a prospěšné látky se tak vstřebávají efektivněji. Pojďme se podívat na to, jak si připravit perfektní smoothie nebo fresh džus, který vás osvěží a podpoří vaše zdraví.
17.3.2025
Jaro – ideální období pro očistu těla. Anebo taky ne? Pravda o detoxikaci organismu
Každý rok v březnu se začnou znovu objevovat zaručené rady a návody, jak "vyčistit tělo", zbavit ho nánosů toxinů a jako bonus u toho něco zhubnout. “Vždyť po zimě je to přece potřeba,” hlásají ženské časopisy a prodejci produktů slibující jarní detox organismu. Je to ale pravda? Vzali jsme si na pomoc vědu a podíváme se na očistné kúry a detoxikaci objektivně.
10.3.2025
Histaminová intolerance: Projevy, příčiny i dieta
Cítíte se po konzumaci určitých potravin nepříjemně? Trápí vás nevysvětlitelné zažívací potíže, bolesti hlavy nebo kožní vyrážky? Dost možná se jedná o histaminovou intoleranci. V tomto článku se dozvíte, co je histaminová intolerance, jaké jsou její příčiny, příznaky a jak ji lze účinně zvládat.
5.3.2025
Jak správně spát? Tipy pro kvalitní spánek a řešení potíží se spánkem
Jistě víte, že spánek je pro naše fyzické i duševní zdraví naprosto nezbytný. Ale jak dlouho bychom měli spát, abychom se cítili odpočatí? Co dělat, když nemůžeme usnout nebo se v noci často budíme? V tomto článku se podíváme na osvědčená doporučení pro kvalitní spánek a řešení běžných problémů se spánkem.
27.2.2025
Jak na migrénu: Osvědčené tipy, které vám skutečně pomohou
Pokud vás, byť jednou v životě překvapila migréna, víte, jak náročné to může být. Ukrutná bolest hlavy, citlivost na světlo a zvuk, nevolnost… Proč a jak vzniká migréna? A co na ni může pomoct – okamžitě nebo i dlouhodobě? Navzdory jejímu rozsáhlému dopadu zůstává migréna často nediagnostikovaná a nedostatečně léčená. Pojďme si však shrnout veškeré poznatky k tomuto onemocnění, které vám pomohou k lepší diagnóze, prevenci i léčbě.
26.2.2025
Jak zvládat premenstruační syndrom (PMS) a cítit se lépe každý měsíc
Premenstruační syndrom (PMS) je fenomén, který zažívá velká část žen na celém světě. Cítíte se před menstruací nafouklá, podrážděná, unavená nebo máte chuť na čokoládu? Nejste v tom sama – PMS syndrom je skutečný zdravotní stav, který ovlivňuje fyzické i psychické zdraví. V tomto článku se budeme zabývat tím, co je to PMS, jaké má příznaky, co se během něj děje s vaším tělem i jak si ulevit.
20.2.2025
Účinky kávy na lidský organismus aneb Je káva zdravá, nebo škodí?
Jedné skupině lidí voní, druhá ji nemůže ani cítit. Jedna skupina si bez ní nedokáže představit ráno, druhá ji nazývá jedem a vyhýbá se jí obloukem. Káva je oblíbeným nápojem milionů lidí po celém světě – druhým nejoblíbenějším po čaji. Dělají ale kávičkáři svému zdraví službu, anebo přesně naopak? Je pití kávy zdraví prospěšné, nebo bychom se měli obávat jejích negativních účinků? Podívejme se na fakta.
19.2.2025
Syndrom neklidných nohou: Příčiny, příznaky a účinná léčba
Nepříjemné pocity v nohou, nutkavá potřeba pohybu a narušený spánek – pokud jste se s tímto problémem setkali, nejste sami. Syndrom neklidných nohou postihuje mnoho lidí a jeho projevy mohou být přinejmenším velmi obtěžující. Jak tento syndrom ovlivňuje každodenní život a jak se s ním vyrovnat? Přečtěte si náš podrobný průvodce.
14.2.2025
Syndrom dráždivého tračníku (IBS): Jak s ním žít?
Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je trávicí problém, který postihuje miliony lidí po celém světě. Nepotýkáte se s ním náhodou i vy? V tomto článku se podíváme na to, co syndrom dráždivého tračníku znamená, jaké jsou jeho příznaky a co může pomoci ke zmírnění jeho dopadů na každodenní život.
13.2.2025
Jak zlepšit soustředění? Tipy a triky pro lepší výkon
Cítíte, že se vám nedaří soustředit? Vaše myšlenky utíkají, práce se hromadí a vy netušíte, jak to změnit? Porucha soustředění může potrápit každého z nás, ať už jde o náročné pracovní úkoly, studium nebo každodenní povinnosti. Pojďme společně zjistit, co pomáhá na soustředění, a jak podpořit svůj výkon pomocí jednoduchých změn i přírodních prostředků.
12.2.2025
Vitamín B12, B6 nebo B1? Jak se vyznat ve vitamínech skupiny B?
Vitamíny skupiny B jsou esenciální pro mnoho biologických funkcí v našem těle – od metabolismu až po nervový systém. Tento komplex vitamínů, známý jako B komplex, zahrnuje několik různých vitamínů, které spolupracují na zajištění energie, zdraví kůže, vlasů i nehtů a podporují růst a vývoj. Přečtěte si, kde je hledat, i jak je v případě potřeby doplnit.
6.2.2025
Seriál První pomoc: Horečka
Horké čelo, slabost, teploměr ukazuje 38 °C. Horečka. Nepříjemný stav, který naznačuje, že naše tělo s něčím zápasí. Jedná se sice o běžnou obrannou reakci těla na infekci nebo nemoc, někdy se však může vymknout zpod kontroly. Jak na horečku reagovat? Kdy je potřeba ji snižovat (a jak) a kdy vyhledat lékaře?
4.2.2025
Biorytmus lidského těla: Fakta, mýty a vědecký pohled
Proč se někdy cítíte plní energie a jindy bez jakéhokoliv důvodu unavení? Některé osobnosti 20. století v tom mají jasno: může za to váš biorytmus neboli přirozené rytmy vašeho těla. Co to vlastně biorytmus je a na čem tato teorie staví? Má biorytmus člověka oporu ve vědeckých poznatcích, nebo jde jen o další pseudovědecký koncept? Pojďme se na to podívat blíže.
30.1.2025
Co pomáhá na pálení žáhy? A kdy vyhledat lékaře?
Pálení žáhy je nepříjemný pocit, který může dost komplikovat život. Ať už ho způsobuje nevhodná strava, stres nebo vás trápí pálení žáhy v těhotenství, důležité je rozpoznat jeho příznaky a vědět, jak se s ním vypořádat. Tady v článku se dozvíte, co pálení žáhy způsobuje, jak se projevuje a jakými způsoby můžete zmírnit jeho nepříjemné účinky.
29.1.2025
Neustálá chuť na sladké? Poznejte příčiny, řešení i praktické rady, které fungují
Máte pocit, že vaše chuť na sladké je neovladatelná a že po cukru saháte častěji, než byste chtěli? Uklidníme vás: Nejste sami! Tento nenápadný problém dokáže pěkně potrápit – ať už občas večer šmejdíte v lednici, nebo bojujete s chutěmi na sladké v těhotenství nebo v PMS. Proč nás vlastně chuť na sladké přepadá a co s ní můžeme udělat? Pojďme se podívat na to, co vaše tělo možná signalizuje a jak získat kontrolu nad svými chutěmi.
27.1.2025
Průvodce menstruačním cyklem: Co by měla vědět každá žena?
Menstruační cyklus je něco, co ženy provází každý měsíc už od puberty – a přesto o něm spousta z nás ví jen to základní. Jak vlastně funguje? Co všechno ho ovlivňuje? A proč někdy ženské tělo reaguje úplně jinak, než bychom čekaly? V tomhle článku si tento komplexní proces vysvětlíme, od prvního dne menstruace až po hormony, které hrají hlavní roli.