Je to už několikátý týden, co neustále pokašláváte a trpíte bolestmi v krku? Kašel se vás drží zuby nehty, nebo se po zjevném uzdravení zase rychle objeví? V tom případě může jít o infekci způsobenou plicními chlamydiemi.
Hodně lidí si ji plete s chřipkou, nicméně léčba plicních chlamydií je o něco náročnější.
Jak úspěšně vyzrát nad touto nemocí?
Plicní chlamydie jsou ze všech druhů chlamydií v lidské populaci nejrozšířenější. Během posledních let roste počet akutních i chronických onemocnění v souvislosti s infekcí Chlamydia pneumoniae. Jde o onemocnění respiračního traktu, nicméně existují i chlamydie mimo respirační.
K první infekci většinou dochází mezi 5. až 18. rokem, která asi jen v 10 % případů proběhne jako atypický zápal plic. Opakované infekce jsou poté dost časté. Chlamydie totiž dlouhodobě přežívají v buňkách imunitního systému a jsou zdrojem přetrvávajících infekcí.
Infekce se přenáší kapénkovou cestou. Inkubační doba trvá 10 až 21 dní. Většina respiračních infekcí vyvolaných zmíněnou bakterií jsou bez příznaků, nebo se objevují pouze minimální příznaky. Obvykle postihují dolní dýchací cesty (zánět průdušek nebo zápal plic), méně často jsou i původcem infekce horních dýchacích cest (zánět nosohltanu nebo vedlejších nosních dutin).
Mezi počáteční projevy onemocnění, které trvají zpravidla několik dnů až týdnů, patří rýma, bolest v krku, chrapot nebo malátnost. V některých případech se objevuje i horečka doprovázená kašlem a mírným vykašláváním.
Respirační infekce se rutinně léčí antibiotiky. V posledních letech je však k dispozici řada přesvědčivých důkazů o tom, že antibiotika nezlepšují výsledek léčby, neurychlují uzdravení člověka a nezabraňují komplikacím u většiny infekcí horních dýchacích cest. Účinná léčba infekcí horních cest dýchacích (u jinak zdravých jedinců bez jiného závažného onemocnění) správně spočívá pouze v podávání symptomatických přípravků, mezi které patří léky proti bolesti, zánětu a ke snížení teploty. Je třeba pacientovi na lůžku.
Léčbu antibiotiky musí lékař v případě chlamydiové infekce pečlivě zvážit a přihlédnout k intenzitě obtíží. Tato forma léčby se doporučuje pouze u závažnějších forem infekce, a to především při postižení dolních cest dýchacích.
Neléčené nebo pozdě diagnostikované chlamydiové infekce vyvolávají komplikace jen vzácně, a to zejména u pacientů, kteří trpí dalším onemocněním. Mezi rizika řadíme například infekční nebo reaktivní artritidu, tedy postižení kloubů. Vzácně se objevuje i zánět srdečního svalu (akutní myokarditida). V některých případech dochází i k zánětům očních spojivek.
Děkujeme MUDr. Janě Binarové za rozhovor.