V současnosti je v české populaci cca 7% diabetiků. Diabetes mellitus – cukrovka – je závažné onemocnění, jehož průvodním příznakem je zvýšená hladina cukru v krvi.
1. typem jsou postiženi většinou mladí pacienti, onemocnění začíná náhle a je podmíněno částečným nedostatkem nebo úplnou absencí inzulínu. Inzulín snižuje hladinu cukru v krvi. Inzulín je tvořený slinivkou, která je ale většinou postižena zánětem a nedokáže vyprodukovat potřebné nebo žádné množství inzulínu. Léčba spočívá v náhradě inzulínu, pacienti si musejí inzulín aplikovat injekčně několikrát denně.
2. typem cukrovky jsou postiženi spíše starší pacienti. Cukrovka 2. typu začíná postupně a vyvíjí se většinou měsíce až roky, onemocnění začíná plíživě. Slinivka tvoří normální nebo i zvýšené množství inzulínu, ale ten nemůže v těle účinkovat. Cukrovka 2. typu se rovněž projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Navíc se nadbytečně tvořený inzulín chová v těle agresivně a přispívá k zanášení cév, ke tvorbě aterosklerózy, což se může projevit například infarktem myokardu, mrtvicemi, odumíráním nohou, selháním ledvin nebo slepotou. Léčba cukrovky spočívá zejména ve využití dietních opatření, pohybového režimu – snižování tělesné hmotnosti, při kterém se obnovuje účinek vlastního inzulínu. Také se využívají perorální antidiabetika – tablety, které snižují hladinu cukru. V případě pokročilých stádií se využívá inzulín.
Cukrovka 2. typu se stává celosvětovou epidemií, které se dá ale předcházet, nebo její projevy a komplikace výrazně zmírnit, nebo nástup onemocnění odsunout do velmi pozdního věku.