Proč dát zeleným potravinám zelenou?

21.4.2023

Zelená je barvou života a harmonie. Ne nadarmo se jí připisují zklidňující a uzdravující účinky. Platí to však i pro zelené potraviny? Které je dobré zařadit do svého jídelníčku? A u kterých si dát pozor na intoleranci?

 Účinky zelených potravin

Účinky zelených potravin

Jste často unavení, nesoustředíte se a trpíte na bolesti hlavy nebo nechutenstvím? Tělo vám dává jasně najevo, že mu něco chybí. Může docházet k tzv. oxidativnímu stresu, tedy k nerovnováze tvorby reaktivního kyslíku. Oxidativní stres je jednou z hlavních příčin způsobujících postupnou ztrátu paměti. Právě k němu začne docházet, pokud v organismu není dostatek antioxidantů, vitamínů a minerálů.

Zelené potraviny jsou plné kyseliny listové, vápníku, hořčíku, draslíku, železa, vitamínu K, antioxidačních látek a dalších pomocníků. Pomáhají nejen na oxidativní stres, ale i na překyselení organismu, a především zlepšují hodnoty krevního obrazu. Zatočte s jarní únavou.

 Zamilujte si zelenou zeleninu

Zamilujte si zelenou zeleninu 

  • Základem je listová zelenina, která obsahuje všechny výše zmíněné vitamíny a minerály. Tedy všechny druhy salátů. Od toho římského, který pro své blahodárné účinky konzumovala i sama Kleopatra, až po naše hlávkové saláty.

  • Důležitý vitamín K najdete především v okurce, chřestu nebo zelí. Pokud máte vitamínu K málo, můžete trpět na modřiny, krvácení z nosu i dásní. U starších osob se může objevit i řídnutí kostí.

  • Brokolice je bohatá na vitamín C a E. Ty přispívají k zdravému srdci, snižují riziko rakoviny a jsou důležité pro správný vývoj plodu během těhotenství.

  • Když se řekne zelená zelenina, určitě vás hned napadne špenát. Ten obsahuje vitamín K a železo, které napomáhají ke snížení tlaku a díky vitaminu A se můžete těšit na krásné vlasy, pokožku a nehty.

Obohaťte jídelníček ovocem v zelených barvách

  • Kiwi dodá vitamín C, E a pořádnou dávku vlákniny spolu s antioxidanty.

  • Množství antioxidantů nabídne i zelený meloun.

  • Šťavnaté hrušky přispívají ke zdravému srdci.

  • Zelené hrozny obsahují hořčík a draslík, díky kterým budete mít nižší tlak.

  • Nebojte se ani zeleného jablka, to obsahuje více než 30 vitamínů.

  • Angrešt je plný vitamínů a křemíku, který pomáhá zajišťovat pevnost tkání a zbavuje tělo těžkých kovů.

Podobně jako angrešt má i jiné bobulovité ovoce blahodárné účinky. Berte bobulky místo pilulky! Ale pozor, u řady zeleného ovoce může docházet k intoleranci na tyto potraviny. Často se projevuje překyselením organismu, vyrážkou, silným pocením nebo bolestí břicha.

Víte, jaké potraviny jsou pro vaše tělo blahodárné a které mu mohou ublížit? Informujte se u svého lékaře na možnost podstoupit test na potravinovou intoleranci.

 Zelený bonus – Matcha čaj

Zelený bonus – Matcha čaj

Matcha čaj je hitem posledních let. Ale jeho výhody znají v Japonsku už více jak 800 let. Matcha je považována za jednu z nejsilnějších superpotravin na trhu a ne nadarmo.

  • Narozdíl od kávy, jejíž účinek pomine už za 3 hodiny, se kofein do těla uvolňuje postupně v průběhu 3 až 6 hodin.

  • Šálek matcha čaje je plný prospěšného antioxidantu zvaného katechin. Obsahuje ho až 100× více než běžné čaje, což je způsobeno tím, že se lístky nelouhují, ale konzumují.

  • Matcha je vhodná i pro studenty, protože podporuje tvorbu dopaminu a serotoninu, které zlepšují paměť a koncentraci.

  • Detoxikuje a pomáhá spalovat kalorie až 4x rychleji než při běžném stavu metabolismu.

Věděli jste, že už více než tisíc let je matcha společníkem buddhistických mnichů při meditaci? Čaj totiž obsahuje vzácnou aminokyselinu L-theanin, která navozuje pocit klidu, jasné mysli a relaxace.

Zelené super doplňky strany

Projezte se ke zdraví, ale nezapomeňte doplnit do jídelníčku i zelené doplňky stravy. Mezi zelené superpotraviny patří kromě matchy i zelený ječmen a chlorella.

  • Zelený ječmen má blahodárný vliv na organismus především z hlediska detoxikace. Díky vitamínu B a C působí na nervovou soustavu a podporuje obranyschopnost organismu. Dále je bohatý na vitamín K1, H, D i vitamín E.

  • Chlorella je bohatá na beta-karoten, draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek a vitamín B. I přestože je chlorella prospěšná, vyhnout by se jí měli lidé s autoimunitními onemocněními a všichni, kteří užívají léky na ředění krve nebo na potlačení imunity.

 

Kolik zelených potravin denně zkonzumujete? Podělte se s námi do komentářů na našem Facebooku.