Je vám neustále zima nebo máte pocit chladu na nohách či rukou, a už si nevíte rady? Byť se to zdá jako maličkost, může negativně ovlivňovat kvalitu vašeho života – a někdy znamenat závažný problém. V tomto článku se podíváme na příčiny zimomřivosti i praktická řešení, která můžete ihned vyzkoušet.
Trápí vás:
Pak máte co do činění se zimomřivostí.
Jednou z nejčastějších příčin zimomřivosti je špatná cirkulace krve. Když krev neproudí správně, nemůže efektivně rozvádět teplo po celém těle. To vede k pocitu chladu, zejména v končetinách.
Pravidelný pohyb je klíčem ke zlepšení krevního oběhu, a tím také zvýšení teploty těla. Stačí 30 minut denně, abyste pocítili rozdíl. Nemusíte hned začít běhat maratony nebo být 7x týdně ve fitku. Začněte pravidelnou chůzí, jízdou na kole nebo i jógou.
Správné oblečení může být také rozhodujícím faktorem při řešení zimomřivosti. Vrstvení oblečení a používání termo prádla vám pomůže udržet teplo.
Další tipy: Začněte s otužováním a saunováním, případně si pravidelně dopřávejte masáže.
Nedostatek železa v těle může vést k anémii, což je jedním z důvodů zimomřivosti. Železo je klíčové pro produkci hemoglobinu, který přenáší kyslík a teplo v krvi. Nedostatek vitamínů, jako je vitamin B12 a D, může také přispět k tomuto problému. Proto dbejte na vyváženou stravu bohatou na tyto živiny, případně sáhněte po vhodných doplňcích stravy.
Jak vyplývá z možných příčin zimomřivosti, jídelníček s ní má co do činění. A proto není divu, že vhodná změna jídelníčku může pomoci.
Zaměřte se na potraviny bohaté na železo, jako je červené maso, špenát a čočka.
Zařaďte také zdroje vitamínu B12 a vitamínu D (ryby, maso, játra, vejce a mléčné výrobky).
Přidání koření, jako je zázvor a chilli, může také podpořit cirkulaci a zvýšit tělesnou teplotu.
Často se spojuje zimomřivost a štítná žláza. Právě tento orgán totiž má na starosti mj. i vaši termoregulaci, a pokud se potýkáte s hypotyreózou, bude jeden z příznaků fakt, že vám je pořád zima.
Změny v pocitu tepla se také pojí s hormonálními změnami. Některé ženy např. uvádí zimomřivost jako příznak těhotenství.
Pokud máte podezření na problém se štítnou žlázou, je důležité konzultovat situaci s vaším praktickým lékařem.
Nezdravé stravovací návyky mohou vést k nedostatku energie a podváze, což dále zhoršuje zimomřivost. Tělo potřebuje dostatek kalorií k produkci tepla a udržení normální tělesné teploty. Zároveň nižší BMI často znamená, že vaše tělo nemá dostatečnou izolaci tukem, který vás tudíž nemůže tolik zahřívat.
Udržování zdravé váhy a dostatečný příjem živin je pro prevenci zimomřivosti klíčové. Ujistěte se, že jíte dostatečně a vyváženě – tak, aby vaše strava podporovala zdravý metabolismus a vy jste si udržovali normální procento tělesného tuku.
Mentální anorexie je porucha příjmu potravy charakterizovaná intenzivním strachem z přibírání na váze a zkresleným vnímáním vlastní hmotnosti.
Ten vás pošle k odborníkům. Tento stav totiž vyžaduje léčbu vyškoleným odborníkem, a to nejen nutričním terapeutem, ale i psychologem či psychiatrem. Těžká anorexie může vyžadovat ústavní léčbu.
Zimomřivost a únava je spojení, které byste možná nečekali, ale je to tak. Stres a únava mohou mít negativní vliv na váš imunitní systém a metabolismus, což může vést k pocitu chladu. Dlouhodobé vystavení stresu způsobuje, že tělo spotřebovává více energie, což může vést k nižší tělesné teplotě.
Více spánku a lepší zvládání stresu prospěje nejen vaší zimomřivosti, ale i dalším sférám vašeho života.
TIP NA ČTENÍ: Kdy už to není jen obyčejná únava, ale chronický únavový syndrom? |
Ateroskleróza je stav, kdy se nahromaděným plakem zužují cévy. Existuje několik různých typů, ale onemocnění periferních tepen nejčastěji způsobuje pocit chladu. Onemocnění periferních tepen je zúžení tepen, které přivádějí krev do vašich končetin, orgánů a hlavy.
Ten vás vyšetří a doporučí vhodné řešení. Při léčbě tohoto onemocnění může pomoci změna životního stylu, včetně změny stravy a cvičení. Pokud však dojde k závažnému ucpání tepny, může být nutný chirurgický zákrok.
Vaše tělo potřebuje ke správnému fungování dostatek tekutin. Když jej tělu nedodáte, vaše cévy se zúží, aby zachovalo vodu v těle. Pamatujte na pitný režim i v zimě. Když se tolik nepotíte, je snadné na to zapomenout.
Pitný režim je důležitý pro udržení tělesné teploty. Teplé nápoje, jako je čaj nebo teplá voda s citronem, mohou pomoci zahřát tělo.
Používání teplých koupelí: Teplé koupele jsou skvělým způsobem, jak se zahřát a relaxovat po náročném dni. Přidání esenciálních olejů, jako je levandule nebo eukalyptus, může zlepšit krevní oběh a zvýšit pocit tepla. Užijte si 15‑20minutovou koupel, abyste uvolnili svaly a‑zvýšili tělesnou teplotu.
Esenciální oleje pro zlepšení krevního oběhu: Esenciální oleje, jako je zázvorový nebo rozmarýnový olej, mohou pomoci rozproudit krev a zlepšit cirkulaci. Přidejte pár kapek do masážního oleje a jemně vmasírujte do pokožky. Tento proces nejen zahřeje vaše tělo, ale také uvolní svalové napětí.
Bylinné čaje: Bylinné čaje, jako je zázvorový nebo skořicový čaj, jsou účinným způsobem, jak se zahřát zevnitř. Tyto čaje podporují krevní oběh a zvyšují tělesnou teplotu. Připravte si šálek bylinného čaje dvakrát denně, abyste se cítili tepleji a uvolněněji.
Již zmíněné otužování, masáže a saunování: Všechny tyto varianty pomáhají s prouděním krve v těle, přičemž otužování také zvyšuje vaši toleranci k chladu. Chlad a mráz totiž nejsou vždy jen nepřátelé.
Že vám tady chybí zahřátí se alkoholem? Ten totiž rozhodně není vhodným způsobem. Může dokonce přispět i k podchlazení.
Pokud zimomřivost přetrvává a je doprovází ji příznaky, jako je únava, bledost nebo závratě, může být čas navštívit lékaře. Ten vám provede krevní testy, které odhalí případné nedostatky mikroživin nebo poukáže na hormonální problémy. Vyšetření odborníkem může poskytnout jasnou odpověď a navrhnout vhodnou léčbu zimomřivosti.
Byli jste už na vaší preventivní prohlídce? I na té se může (včas) přijít na leccos. Objednejte se právě teď a pokud ještě u MOJE AMBULANCE nejste klientem, pohodlně se na našem webu také zaregistrujte.
Starší lidé pociťují chlad intenzivněji kvůli fyziologickým změnám, které zahrnují zpomalený krevní oběh, ztrátu svalové hmoty i tenčí kůži. To vše snižuje produkci a udržení tepla.
Navíc se u seniorů snižuje tvorba kožního mazu, což vede k větším tepelným ztrátám.
Pokud se potíte, a zároveň je vám zima:
vaše tělo se nachází ve stavu “bojuj, nebo uteč” (který vzniká ze stresu, úzkosti, záchvatů paniky nebo jiných typů duševních potíží);
znamená to jiné zdravotní problémy, jako horečka, infekce, HIV a další.
Ženy si během těhotenství spíše stěžují na neustálé teplo. Pokud vás však v těhotenství trápí zimomřivost, může to být způsobeno nedostatkem kalorií, kterých tělo v tomto období potřebuje více.
Pocit chladu může být také příznakem některých zdravotních problémů, jako je ranní nevolnost, anémie, hypotyreóza, problémy s cévami, nedostatek vitamínu B12 nebo diabetes. Konzultujte vaše obavy s ženským lékařem.