Výskyt průjmových onemocnění lze pozorovat celoročně, avšak maximální četnosti dosahují v horkých letních měsících. V tuto dobu je jejich průběh prudší a více ohrožují pacienty dehydratací.
Přenos infekce se děje většinou závadnými potravinami nebo při špatných hygienických návycích cestou znečištěných rukou. Méně často se infekce přenáší vzduchem.
K příznakům průjmových onemocnění patří: zvýšená teplota až horečka, křeče v břiše, nutkání na zvracení až opakované zvracení. Tyto příznaky jsou více, či méně přítomné nebo nemusí být přítomné vůbec. Vždycky je však přítomné větší množství vodnatých stolic, které mohou následovat ve velice častých intervalech.
Průjmová onemocnění nejsou sama o sobě nebezpečná. Nebezpečí průjmů spočívá v možné dehydrataci organismu, ztrátě minerálů z těla postiženého a z rozvratu vnitřního prostředí organismu. Dehydratací jsou ohroženi zejména malé děti a staří lidé.
Zajistit tělesný klid ulehnutím do postele, dostatek spánku.
Zvýšený příjem vlažných tekutin cca 3-4 l/den - hořký tmavý čaj, neperlivé neslazené minerálky, iontový roztok (lze připravit i doma – do 1 litru zchlazené převařené vody dáme ½ čajové lžičky kuchyňské soli, 1 polévkovou lžíci medu, 1 kypřící prášek do pečiva).
Dieta. První den nic (pouze tekutiny), dále suché světlé pečivo (rohlíky, suchary). Další dny vařená rýže, vařená mrkev, netučný bujón. Pak postupná opatrná zátěž stravou, vařená netučná jídla…
Při vyšší teplotě paracetamol, max 3xd 2 tbl. á 500mg, Lze užívat léky k desinfekci střev (živočišné uhlí 3x2…)