Průvodce spalničkami: Místo obvodního lékaře navštivte infekční oddělení

10.8.2020

V lednu 2019 se v Praze nakazilo spalničkami 35 osob, Ostrava hlásí celkem 8 případů, z toho 5 dospělých a 3 neočkované děti. Víte, jak spalničky rozpoznat a jak jim předejít? Přečtěte si našeho průvodce spalničkami.

Průvodce spalničkami

Hrozí mi nákaza spalničkami?

Pokud jste už spalničky prožili, další nákaza vám nehrozí. Pozor by si měli dát neočkované osoby nebo dospělí očkovaní pouze jednou dávkou.

Jakou formou se spalničky přenáší?

Spalničky patří mezi vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se přenáší od pacienta kapénkami (přímým kontaktem s jeho nosními sekrety) nebo nepřímo při styku se zasaženými předměty.

První příznaky při onemocnění spalničkami člověk zpozoruje po 1 až 3 týdnech od doby, co nákaza proběhla.

K nákaze většinou dochází ve zdravotnických zařízeních (např. v čekárnách). Proto v případě, že se u vás příznaky objeví, nevstupujte do těchto zařízení.

Jaké jsou prvotní příznaky spalniček?

Spalničky si lidé v počáteční fázi často pletou s nachlazením. U kterých příznaků byste měli zpozornět?

  • Vysoká horečka, kašel a rýma
  • Světloplachost a rudé oční spojivky
  • Zarudlé okolí v ústech s bělavými tečkami
  • Sytě červená až fialová kožní vyrážka se objevuje okolo 4. až 5. dne.
    Šíří se od hlavy přes obličej, krk, břicho a horní i dolní končetiny. Ve stejném pořadí i ustupuje.
  • Jakmile má pacient vyrážky po celém těle, teplota klesá a pacient se začíná zotavovat.

V některých případech se můžou objevit i další komplikace. Mezi nejčastější patří zápal plic, zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin nebo dokonce i zánět mozku.

Kterého lékaře v případě příznaků navštívit?

Vyskytly se u vás výše zmíněné příznaky? Neváhejte ani vteřinu a místo návštěvy ordinace u svého obvodního lékaře okamžitě zamiřte na nejbližší infekční oddělení. V opačném případě ohrožujete nákazou ostatní pacienty v čekárně, ale i ošetřující personál.

Jak se léčí spalničky?

Při potvrzení spalniček si ze zákona nějakou dobu poležíte na infekčním oddělení, přičemž izolace trvá 7 dnů po vzniku vyrážky.

U nekomplikovaného průběhu spalniček má pacient nařízený klid na nemocničním lůžku, sráží se teplota a je nutné pít dostatek tekutin. Pokud nastanou komplikace, zahajuje se léčba antibiotiky.

Jak dlouho jsem přenašeč?

Zapamatujte si pravidlo 4+4. Své okolí totiž můžete nakazit už 4 dny před objevením vyrážky. Nakažlivost poté končí do 4 dnů po vzniku vyrážky.

Můžu se spalničkami znovu nakazit?

Jakmile jednou onemocníte spalničkami, nemusíte se bát, že by se u vás tato nemoc ještě někdy objevila. Prožití nákazy totiž buduje celoživotní imunitu proti spalničkám.

Za imunní se považují i osoby narozené před rokem 1968.

Jaká je nejlepší prevence?

Nejúčinnější prevencí proti spalničkám zůstává i nadále očkování.

Na vlastní žádost můžete v jakékoliv virologické laboratoři podstoupit vyšetření IgG protilátek proti viru spalniček. V případě prokázání pozitivity IgG protilátek jste vůči spalničkám imunní. Cena vyšetření se pohybuje okolo 400 Kč a nehradí se ze zdravotního pojištění.

V případě, že testy vyjdou hraniční nebo negativní, existuje možnost očkování kombinovanou očkovací látkou.

Napadají vás další otázky okolo spalniček nebo byste se rádi proti nim očkovali? Neváhejte nás kontaktovat nebo navštívit na nejbližší pobočce MOJE AMBULANCE. Rádi vám poskytneme k očkování bližší informace.