Rakytník: Podpořte imunitu a doplňte vitamin C

11.8.2020

Roste vám na zahrádce keř rakytníku? Jestli ano, pěstujete doslova rostlinné zlato. Rakytník obsahuje vysoké množství vitaminu C a spoustu tělu prospěšných látek. 

Rakytník: Podpořte imunitu a doplňte vitamin C

Pokud byste rádi v tomto chladném období podpořili imunitu, už nemusíte hledat nic dalšího. Co vše si z rakytníku můžete doma vyrobit, a s čím vším vám pomůže?

Blahodárné účinky ukryté v oranžových bobulkách

Rakytník je jedinečná dřevina s množstvím účinných látek, které jsou obsaženy v plodech, listech, ale i v kůře větví. Svými blahodárnými účinky patří mezi nejcennější potravinové a léčivé rostliny.

Plody rakytníku obsahují vysoké množství vitaminu C a P, který posiluje imunitu a kapiláry cév. Pomáhá léčit plicní, jaterní, zažívací i kloubní onemocnění. Silně tlumí záněty, reguluje krevní oběh a pomáhá při bolestech v krku. Nemusíte se bát rakytník usušit, případně tepelně zpracovat, potřebný vitamin C zůstane v bobulkách zachován. Rakytník našel své využití dokonce i v kosmetice.

Samičí rostliny vyžadují pouze jednoho samce

Pokud se rozhodnete na své zahrádce pěstovat rakytník, potřebujete k tomu jak samičí, tak i samčí rostlinu. Bez samce byste jen těžko čekali na úrodu. Dobrou zprávou zůstává, že na tři až pět samičích rostlin postačí jedna samčí rostlina.

Z hlediska pěstování patří rakytník mezi nenáročné rostliny. Miluje světlo a roste téměř ve všech půdách. Nicméně těžce snáší dlouhodobě zamokřenou půdou. Ve stínu by téměř vůbec neplodil, proto při jeho sadbě vyhledávejte slunné místo.

Šťávy, zavařeniny nebo sirupy

Plody jsou připraveny ke sklizni ve chvíli, kdy jsou bobulky pevné a  oranžové. Rakytník nesmí změknout, ani přezrát. Dobu sklizně odhadujeme na polovinu měsíce srpna. Většinou se sklízí buď ručně, nebo odřezáváním krátkých plodových větévek. Ty uložte do sáčku a vložte do mrazničky. Po třech až pěti dnech sáčkem udeřte o tvrdou podložku. Plody se ze sáčku vysypou a další zpracování záleží už čistě na vás.

Z rakytníku se vyrábí šťávy, zavařeniny, džemy, kompoty, povidla, sirupy, ale i pyré. Při domácím zpracování rozdrťte plody v mixéru. Drť přeceďte přes síto, čímž šťávu oddělíte od slupek a semen. Tu poté smíchejte s cukrem v poměru 1:1 a vlijte do sklenic. Sklenice uchovávejte buď v ledničce, nebo v mrazáku. Dalším osvědčeným receptem je smíchání plodů rakytníku s medem přímo v zavařovací sklenici. Tuto směs uchovávejte stejným způsobem.

Užívejte rakytník preventivně, ale i při nemoci

Pokud se zrovna léčíte z nějaké nemoci, doporučujeme užívat jednu polévkovou lžíci bobulí rakytníku dvakrát až třikrát denně. Jestliže preferujete spíše sirupy nebo šťávy, postačí i menší množství. Při prevenci stačí konzumovat na lačno polévkovou lžíci rakytníku jednou denně.