Seriál První pomoc: Hypoglykémie

31.8.2020

Věděli jste, jaký je rozdíl mezi hyperglykémií a hypoglykémií? Hypoglykémii způsobuje nízké množství krevního cukru, kdežto u hyperglykémie jde o vysokou hladinu glukózy v krvi. Pojďme se ale v dnešním článku blíže věnovat hypoglykémii. Dozvíte se také, jak správně aplikovat pravidla první pomoci.

Hypoglykémie

Co znamená výraz hypoglykémie?

Hypoglykémie, neboli hypoglykemické bezvědomí, je stav, kdy se u pacienta objevují příznaky kvalitativní nebo kvantitativní poruchy vědomí, a zároveň hodnota glykémie klesá pod hranici 3,3 mmol/l. V každém případě jde o urgentní stav.

Nedostatek krevního cukru představuje pro mozek stejné nebezpečí jako třeba nedostatek kyslíku. Pouze se jen blíží o něco pomaleji. Nejčastěji se objevuje ve spojitosti s diabetem mellitem. Hypoglykémie čítá přibližně 7 % akutních výjezdů rychlé zdravotnické pomoci.

V jakých případech se hypoglykémie může objevit?

Mezi hlavní příčiny, které vyvolávají hypoglykémii u diabetika, řadíme:

  • zvýšenou tělesnou námahu v porovnání s běžnou aktivitou nemocného;
  • polékovou aplikaci vyššího množství inzulinu, než je potřeba podle aktuální glykémie (například některá perorální antidiabetika a ostatní léky, které mění hladinu inzulinu v krvi a ovlivňují jeho působení na cílové orgány – např. antibiotika nebo analgetika);
  • probíhající infekci nebo úraz;
  • nechutenství s následným sníženým příjmem stravy při zachování původního dávkování některých perorálních antibiotik nebo inzulinu;
  • nedodržování životosprávy a nepravidelný příjem během dne;
  • nadměrný příjem alkoholu u diabetika (v případě více jak 200 ml vína, 500 ml piva nebo 50 ml destilátu během dne) nebo konzumace alkoholu místo jídla;
  • u podvyživeného alkoholika se projevuje dokonce už po 12hodinovém lačnění.

Hypoglykémie se může objevit dokonce i v těhotenství.

Jaké jsou hlavní příznaky hypoglykémie?

Příznaky dělíme mezi subjektivní a objektivní. Nejčastějšími subjektivními příznaky je nervozita, nepokoj, pocit hladu a zhoršené vidění. Častým stavem je i bezvědomí, které přichází dříve, než to pacient stačí vůbec někomu sdělit. Pokud žije sám, je důležitá anamnéza od rodiny nebo svědků.

U objektivních příznaků může bezvědomí předcházet kvalitativní porucha vědomí, kterou člověk občas jen těžko odliší od intoxikace alkoholem. Projevuje se dezorientací, slovní a fyzickou agresivitou proti věcem, lidem i zvířatům.

Další příznaky se nemusí vyskytovat vždy současně nebo pravidelně. Pacient bledne, potí se a zrychluje se mu pulz. Typickým příkladem jsou lidé, kteří užívají léky na zpomalení tepu.

Absolutní hodnota glykémie není vždy rozhodující. Hodnoty můžou být často v normálu. Důležitým zůstává fakt, jak rychlý tento pokles byl.

Jak poskytnout člověku zasaženému hypoglykémií první pomoc?

  1. Zjistěte, v jakém stavu jsou vědomí a životní funkce
  2. Pokud je pacient stále při vědomí, podejte mu kostku cukru nebo sladký nápoj. Někteří diabetici u sebe podobné věci sami nosí. Kostku aplikujte na pomezí vnitřní stravy tváře a dásně.
  3. Při zachovaném vědomí pacienta uložte do stabilizované polohy na bok těla.
  4. Přivolejte odbornou pomoc.
  5. Sledujte přítomnost dýchání a pulzu.

 

Děkujeme MUDr. Ludmile Mazylkinové za velmi přínosný rozhovor. Příště vás seznámíme s pravidly první pomoci u hyperglykémie, tedy pravém opaku této nemoci.

 

K tématu HYPOGLYKÉMIE jsme pro vás připravili MANUÁL DIABETIKA, který můžete stahovat ZDE.