Seriál první pomoc: Resuscitace

6.8.2020

Tuto situaci nepřejeme nikomu, avšak pokud jednou přijde, je nutné být na ni připraven. Záchrana lidského života je často náročná a stresující, ale s vaší okamžitou reakcí a první pomocí je šance na přežití postiženého člověka mnohem větší.

Seriál první pomoc: Resuscitace

Co dělat, jakmile někdo nereaguje?

  1. V první řadě je důležité zachovat klid. Nevystavujte sebe ani ostatní nebezpečí a jednejte rozvážně s ohledem na vlastní život.
     
  2. Získejte informace. Ocitli jste se u nehody s více zraněnými? Ujasněte si, kdo potřebuje pomoct jako první. Pamatujte si základní pravidlo – kdo nekřičí, je na tom pravděpodobně nejhůř. Nejprve si proto všímejte ležících a nehybných osob, které si nedokáží říct o pomoc. 
     
  3. Při první pomoci je nutné zajistit okamžité zavolání záchranky na čísle 155. Pokud máte možnost, vždy zavolejte na pomoc další osoby v okolí.
     
  4. Postiženého, který nereaguje, otočte šetrně na záda a proveďte záklon hlavy jemným tahem za bradu vzhůru. Během deseti vteřin zjistěte, zda normálně dýchá a pokud ano, udržujte záklon hlavy a nepřetržitě sledujte dýchání do příjezdu záchranářů.

  5. Pokud je patrné, že postižený nedýchá, zahajte první pomoc a začnete s neodkladnou resuscitací. Jedná se o dospělého? Stlačujte hrudník s frekvencí 100 až 120 stlačení za minutu do hloubky 5 až 6 cm. Provádění resuscitace je fyzicky náročné, pokud jsou k dispozici další osoby, můžete se po dvou minutých vystřídat. Ve stlačování hrudníku pokračujte, dokud nepřijede záchranka nebo postižený nezačne reagovat.  
     
  6. Jde o život dítěti?Proveďte 5 umělých vdechů. Pokud ani tehdy nejeví známky života, stiskněte hrudník 15krát a pouze do první třetiny. Následně 2 vdechy a znovu 15 stlačení. Opakujte.
      

Seriál první pomoc: Resuscitace

Resuscitaci přerušte až tehdy, pokud postižený začne sám dýchat nebo dorazí lékařská pomoc.

Jak správně masírovat srdce?

  • Je nutné resuscitovat na pevném podkladu.
  • Ruce mějte propnuté v loktech.
  • Používejte hranu dlaněv oblasti střední hrudní kosti.
  • Ramena držte nad místem stlačení, stehna mají svírat pravý úhel se zemí.
  • 5 až 6 cm je ideální hloubka zatlačení dlaně do hrudníku. Při dětech buďte opatrní, stačí jen pár centimetrů (2 až 3). 
  • Po stisknutí úplně uvolněte. Stlačení a uvolnění by mělo trvat stejně dlouho. 

Jak na umělé dýchání?

  • Zakloňte hlavua ničím ji nepodkládejte. 
  • Po stisknutí nosních dírek proveďte plynulý vdechalespoň na jednu sekundu. 
  • Pokud se hrudník nezvedá, je nutné zjistit, zda se něco nenachází v dýchacích cestách nebo v ústní dutině. Následně se snažte překážku odstranit. 
  • Nevíte nebo nechcete provést umělé dýchání? Vždy je třeba alespoň masírovat hrudník. 

Co dělat, když se nemáte s kým spojit? 

Pokud nemáte telefon a nikdo není v blízkosti, běžte přivolat pomoc a po získání telefonu zavolejte záchranku. 

Jedná se o dítě nebo osobu, která se dusila nebo se předtím topila? 
Odejděte pro pomoc nejdříve až po 1. minutě oživování

Pokud se chcete dozvědět více, navštivte specializovaný web věnovaný první pomoci