Bolestivá, nateklá a začervenalá víčka a pocit, jako by vám něco spadlo do oka. To je ječné zrno – drobná kulatá uzlina na víčku může vznikat nejen infekcí, ale i z psychického napětí. Pojďme se nyní podívat na to, co může být příčinou vzniku ječného zrna ze stresu.
Oko je bránou do duše a mnohdy se v nich zrcadlí všechna naše úskalí. Psychosomatika chápe tělo jako jeden celek, odborníci zastávají názor, že až 70 % zdravotních potíží pramení z psychické nepohody. Pokud se nám v životě děje něco, na co se nechceme dívat, může dojít k reakci oka. V takovém případě může existovat spojitost mezi stresem a vznikem ječného zrna.
Pak je nasnadě zamyslet se nad naším psychickým stavem. Snažíte se vyhnout nepříjemným skutečnostem? Zánět se objevuje ve chvíli, kdy se odmítáme konfrontovat se situacemi, které nás znepokojují – může to být nevěra partnera, problémy v rodině nebo třeba neférová situace v práci. Ječné zrno je jakousi manifestací našeho vnitřního konfliktu a strachu.
Oční infekce jsou mezi dětmi běžným jevem. Opakovanému zánětu spojivek nebo ječnému zrnu většinou nevěnujeme tolik pozornosti, přitom může značit hlubší problém. Děti neumí pracovat se stresem a ten pak ventilují právě spuštěním fyzické nemoci. Opakované ječné zrno může být reakcí na problémy s rodiči nebo sourozenci. Opomenout bychom neměli ani případnou šikanu a atmosféru ve školním prostředí.
Základními kroky v prevenci je zvýšený příjem vitamínu C a důkladné dodržování hygieny rukou. Také doporučujeme zvážit konzultaci se školním psychologem.
Léčbou se vyplavuje bolest ze situace, na kterou jsme se museli dívat. Zánět se může v průběhu léčby i horšit.
Základní rada zní: přijměte věci tak, jak jsou, a pokuste se s nimi vyrovnat.
Po fyzické stránce je důležité dodržovat základní kroky: nesahat si do očí neumytými prsty, odličovat oči kvalitními přípravky (nejlépe těmi dvoufázovými) a v neposlední řadě pravidelně doplňovat vitamin C a další tělu prospěšné vitamíny a minerály.
Ječné zrno může být zároveň i reakcí na oslabenou imunitu a fyzické napětí, jako jsou dlouhé hodiny strávené čtením a fixací na obrazovku monitoru či televize.
Ječné zrno – způsobují ho bakterie ze skupiny stafylokoků. V oku se objevuje při oslabení obranyschopnosti organismu a typickým příznakem je zarudlé a na omak bolestivé spodní víčko.
Vlčí zrno – jedná se o tzv. chalazion, tedy nebolestivou tvrdou bulku o velikosti hrášku, vznikající na horním víčku. V některých případech se z ječného zrna postupně vyvine vlčí zrno. Důvodem je infekce způsobená zablokování mazových žláz. Není nakažlivá, ale bohužel trvá týdny, někdy i měsíce, než zmizí.
Rozhodně ne. Nikdy ho nemačkejte, a to vlčí se nesnažte propíchnout. S velkou pravděpodobností byste si do oka zanesli ještě větší zánět. A v nejhorším případě si způsobili jizvy. Zrno se obvykle do 2–3 dnů samo ztratí. Pokud zrno přejde do chronické formy, do tzv. zapouzdření, které dráždí oko, brání v ostrém vidění více jak dva měsíce, navštivte lékaře, ten vám předepíše kapky nebo mast s antibiotiky.