Mezi zuby moucha, kraťasy přilepené k sedlu, lýtka ztuhlá jako mražená kuřecí stehýnka. A k tomu všemu bolavé koleno, které jen tak nerozmasírujete. Víte, proč se váš oblíbený koníček proměnil v nepříjemný hazard s klouby? Naučíme vás, jak si na kole neublížit a jak správně ošetřit nejčastější zranění cyklistů.
Jezdíte na kole? Pokud jste na otázku v titulku odpověděli kladně, blahopřejeme. Fyzička pravidelného cyklisty se totiž rovná tělesné kondici o 10 let mladšího člověka. Šlapáním do pedálů si zlepšujete kondičku, posilujete svaly, spalujete kalorie a… mnohem víc se usmíváte.
Pokud jste odpověděli záporně, právě v létě je ideální čas začít. Výhodou jízdy na kole je to, že ji zvládne každý – ať je vám 30 nebo 70, máte nadváhu nebo jste úplné dřevo. Nic z toho kolu nevadí a pozitiva se dostaví už po několika ujetých kilometrech.
Ale ještě předtím, než z garáže vylovíte zelenou Libertu, na které kdysi vaše babička jezdila pro mlíko, naučte se železná pravidla zdravé jízdy. Pokud je dodržíte, ušetříte si spoustu zbytečných bolestí a jízdu na kole si užijete o to víc.
Svalová zranění jsou velmi bolestivou záležitostí, která bohužel k cyklistice patří. Nemusíte být vrcholový sportovec, abyste je zažili na vlastní kůži. K natažení svalu dochází při nedostatečném zahřátí svalu a následné zvýšené námaze. Pokud se tedy chystáte na delší výlet, dopřejte svalům dostatečný strečink.
Vracíte se z projížďky s bolavým kolenem? I při tomto neduhu nejvíce pomáhá studený obklad a odpočinek. Zvažte, jestli je vaše technika posedu a šlapání opravdu správná. Při opakování stejných chyb se totiž bolest kolen stupňuje a můžete si způsobit vážnější problémy. Kolo byste měli vždy přizpůsobit parametrům vašeho těla.
Stává se to začátečníkům i profesionálům. Neodhadnete terén, nebo vás zradí mokrá silnice a rázem se ocitnete na zemi. Věříme, že v takových případech bude při vás vždy stát Štěstěna a nejhorší zranění, které utržíte, bude raněná hrdost. Každý cyklista by ovšem měl vědět, jak správně ošetřit odřeniny:
Zajímavost: Všimli jste si, že profesionální cyklisté mají vždy oholené nohy? Když se cyklista ocitne na zemi, oholená kůže klade daleko menší odpor vůči podložce a odřeniny jsou pak spíše povrchní. Oholená kůže se snáze čistí a rychleji zahojí.