Nepříjemné pocity v nohou, nutkavá potřeba pohybu a narušený spánek – pokud jste se s tímto problémem setkali, nejste sami. Syndrom neklidných nohou postihuje mnoho lidí a jeho projevy mohou být přinejmenším velmi obtěžující. Jak tento syndrom ovlivňuje každodenní život a jak se s ním vyrovnat? Přečtěte si náš podrobný průvodce.
Syndrom neklidných nohou (SNN), Restless Legs Syndrome (RLS) nebo také Willis-Ekbomova choroba je neurologické onemocnění, které se projevuje nepříjemnými pocity v dolních končetinách – odborně se nazývají parestézie.
Postižení tyto pocity popisují jako škádlení, mravenčení, svědění, pálení, tahání nebo jednoduše tlak v nohou, a nutí postiženého k neustálému pohybu. Nejčastěji se tyto pocity objevují ve večerních hodinách nebo během odpočinku, což může vážně narušit kvalitu spánku. Právě proto se řadí do skupiny dyssomnií, neboli poruch spánku.
SNN se častěji vyskytuje u mužů, seniorů, těhotných žen a osob trpících polyneuropatií (postižením periferních nervů) nebo nefropatií (problémy s ledvinami).
Mezi hlavní příznaky syndromu neklidných nohou patří:
Nepříjemné pocity v dolních končetinách, které se zhoršují v klidu – při sezení, ležení nebo nečinnosti.
Neodolatelná potřeba pohybovat nohama. To totiž může dočasně zmírnit nepříjemné pocity.
Neklidné nohy v noci, které narušují spánek.
Lékař diagnostikuje SNN na základě popisu příznaků, případně krevních testů na nedostatek železa nebo dalších vyšetření.
Pozor: Ačkoliv se syndrom týká především dolních končetin, někteří lidé mohou pociťovat podobné příznaky i v pažích.
Hlavní příčiny vzniku syndromu neklidných nohou nejsou zcela objasněné, ale existuje několik faktorů, které mohou hrát roli:
Genetika
Nedostatek železa
Nerovnováha dopaminu
Neurologické poruchy (objevuje se spojitost s Parkinsonovou chorobou, revmatoidní artritidou a dalšími neurologickými onemocněními)
Metabolické faktory (cukrovka, onemocnění ledvin a nedostatek vitamínů)
Těhotenství
Některé léky (mohou zhoršit příznaky SNN; antidepresiva, antipsychotika či léky na vysoký krevní tlak)
Stres a psychická nepohoda mohou syndrom neklidných nohou zhoršit. Pro zmírnění příznaků v tomto případě pomáhají relaxační techniky jako meditace, jóga nebo hluboké dýchání.
Fyzická aktivita – pravidelné protahování a mírná aerobní aktivita jako chůze mohou pomoci; ideální je pohyb ráno nebo dopoledne.
Strava bohatá na železo, hořčík, vitamin B a kyselina listová – zařaďte do jídelníčku špenát, červené maso, luštěniny.
Zlepšení spánkové hygieny – usínejte ve stejnou dobu, vyhněte se kofeinu a alkoholu před spaním.
Omezte sůl
Zařaďte techniky pro zvládání stresu
Pravidelně choďte na lymfodrenáže
SNN je stále málo probádaný a neexistuje na něj specifický lék. Proto je léčba syndromu neklidných nohou symptomatická a závisí na závažnosti příznaků.
Pohyb a chůze
Masáže nohou
Sprchování nohou střídavě studenou a teplou vodou
Horké lázně a/nebo ledové zábaly
Uklidňující bylinky, jako jsou třezalka, kozlík, epimedium, meduňka, heřmánek či andělika
Přípravky z lékárny speciálně na uklidnění nohou
V těžších případech může neurolog předepsat léky, které pomáhají kontrolovat poruchu, zmírňovat příznaky a prodlužovat klidný spánek.
Využívají se:
Doplňky stravy se železem – pokud se s pomocí krevních testů zjistí, že je jeho hladina nízká.
Léky – v těžších případech se mohou předepisovat dopaminergní léky, opioidy nebo antikonvulziva, případně léky na spánek, zejména pokud je nespavost hlavním problémem.
Pokud hledáte přírodní léčbu, vyzkoušejte:
Bylinky na neklidné nohy – meduňka, kozlík lékařský, třezalka nebo levandule mohou pomoci uvolnit svaly a zlepšit spánek.
Doplňovat hořčík a vitamíny B. Tyto mikroživiny mohou pomoci s uvolněním svalů.
Mezi další babské rady patří teplé koupele, masáže nohou nebo nošení kompresních punčoch.
Mnoho žen zažívá tento syndrom v těhotenství, zejména ve třetím trimestru. Přesná příčina není známá, ale může souviset s hormonálními změnami, zvýšenou potřebou železa a větší fyzickou zátěží. Po porodu obvykle příznaky vymizí.
Syndrom neklidných nohou se může objevit i u dětí a kojenců. Typickými příznaky jsou kromě těch zmíněných výše také výraznější únava během dne. Děti často popisují pocity v nohou jako mravenčení nebo lechtání.
Vzhledem k tomu, že jedna z možných příčin vzniku je genetická, opírá se diagnóza o rodinnou anamnézu – a samozřejmě o pozorované symptomy. Ukazuje se, že SNN častěji postihuje děti s diagnózou ADHD. Doporučuje se konzultace s dětským lékařem.
Pokud neklidné nohy neúnosně ovlivňují váš spánek či každodenní život, neváhejte se obrátit na svého praktického lékaře. Ten vám pomůže s diagnostikou i přesměrováním na vhodného specialistu. Objednejte se k nám – díky objednávacímu systému v naši mobilní aplikaci to provedete na pár kliknutí.