Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které může postihnout jeden kloub, ale i několik zároveň. Zatímco u některých pacientů vypukne artritida infekčního původu, jiní zase trpí neinfekční variantou. Jak poznáte rozdíl mezi artritidou a artrózou? A jak probíhá léčba?
V ideálním případě jsou naše klouby flexibilní a pohyblivé. Stárnutím, zvýšenou námahou, nadváhou, prochladnutím a jinými faktory ale můžou klouby o tuto funkci přijít. A jak to končí víme všichni – člověka provází bolest, cítí se ztuhle a nemůže se pořádně hýbat.
Onemocnění kloubů postihuje všechny jedince bez ohledu na věk. Symptomy, které můžete zaznamenat, jsou:
Většina příznaků bývá nejhorší ráno. Je to tím, že bylo tělo několik hodin v klidu. U některých případů artritidy je možné zaznamenat i anémii nebo horečku. Dokonce v případě revmatické artritidy se často objevuje únava a ztráta chuti.
Artritida má mnoho podob. Je velmi důležité určit správnou diagnózu, pokud se bolest kloubů neřeší, může dojít až k deformaci kloubů.
Psoriatická artritida – jedná se o chronické onemocnění, které postihuje lidi trpící lupénkou. Toto kožní onemocnění se projevuje zarudlou a šupinatou pokožkou. Kožní projevy se u tohoto typu artritidy objevují u 75 % pacientů.
Reaktivní artritida – mluvíme o tzv. neinfekčním původu. Jde o reakci těla na jiné infekční onemocnění, které probíhá někde v těle pacienta – i mimo postižený kloub. Problémy může vyvolat infekce zažívacího ústrojí nebo močového ústrojí, případně i oslabení respiračního systému.
Revmatoidní artritida – tzv. autoimunitním onemocnění. Imunitní systém napadá části těla – v případě artritidy oslabuje normální funkci kloubů. Tento typ artritidy se může projevit u člověka v kterémkoliv věku. Typickým příznakem je únava a ranní ztuhlost. Jak poznáte, že se jedná právě o revmatoidní artritidu, zjistíte v našem článku.
Artróza je degenerativní onemocnění kloubů. Tedy pokud člověk nadměrně zatěžuje svoje klouby, zvyšuje se i nápor na chrupavku, ta se opotřebovává a ztenčuje. Artrózou trpí lidé s fyzicky náročným povoláním nebo s nadváhou. Dále hraje roli i nadváha nebo cukrovka.
Naopak artritida nemá se zvýšenou námahou nic společného. Pokud máte kloub v jednom ohni, okolí kloubu je na dotek horké, kloub otéká nebo rudne, mluvíme o artritidě. Tyto příznaky se v případě artrózy neobjevují. Dalším ukazatelem je fakt, že artritida postihuje často klouby rukou, kolena a kyčle.
Pokud se potýkáte s jakýmikoliv bolestmi kloubů, rozhodně na nic nečekejte a navštivte svého lékaře. Ten správně určí diagnózu a navrhne vhodný postup léčby.
Pokud přicházíte k lékaři s bolestí kloubů, s největší pravděpodobností vám předepíše léky na bolest a na potlačení zánětu. Ale jakémukoliv onemocnění pohybového aparátu je nutné předcházet.
Udržte své klouby ve formě díky dlouhodobému užívání kloubní výživy.
Pravidelně se hýbejte. Přebytečná kila dávají kloubům zabrat a chrupavka se rychleji opotřebovává.
Upravte jídelníček – zvyšte příjem ryb, ovoce a zeleniny, ořechů a semínek, olivového oleje a celozrnných výrobků.
Pracujte na emoční i fyzické rovnováze. Zaměřte se na dostatek spánku a redukci stresu.
Bolí vás klouby? Nebuďte hrdinové, objednejte se na konzultaci ke svému lékaři.