Pokud trpíte palčivou bolestí ramene, kterým nemůžete skoro ani pohnout, s největší pravděpodobností půjde o syndrom zmrzlého (bolestivého) ramene. Jak se s touto bolestí vypořádat?
„Syndrom zmrzlého ramene (odborně adhezivní kapsulitis) popisuje bolest a omezení hybnosti ramene v oblasti ramenního kloubu. Nejvíce jsou ohroženi lidé nad 40 let,“ zmiňuje MUDr. Jan Pataky.
Při práci na počítači se skoro nezastavíte a vaše ruka využívá počítačovou myš na plné obrátky? Podle MUDr. Jana Patakyho nemoc dlouhodobě vyvolává nadměrné zatížení ruky. V jiném případě jde i o negativní následky po úrazu nebo zlomeniny ruky, kdy je mobilita ramena značně snížena. Syndrom se objevuje i při zotavování z mrtvice, která bránila člověku v pohybu pažemi.
„Nejčastějším příznakem této nemoci je bolavé rameno a omezená hybnost ramenního kloubu, kdy kromě kostí trpí také měkké části ramene, mezi které patří svaly, šlachy, burzy, nebo i změny krční páteře,“ uvádí MUDr. Jan Pataky (pobočka Ostrava – Centrum).
Nemoc se může vyskytnout i tehdy, pokud rameno trvale zatěžujete, nebo pokud prochladne. Typickým příkladem je jízda v klimatizovaném autě, kdy jsou nejvíce ohroženi řidiči. Zajímavostí je i fakt, že bolest člověka nejvíce omezuje při vykonávání běžných činností (např. při česání vlasů), oproti tomu nošení nákupu nemusí dělat žádné problémy. Častěji touto nemocí trpí ženy. Bolesti se dokonce zhoršují v noci, kdy naruší spánek člověka.
Nemoc se obvykle vyvíjí pomalu. Pozorujeme ji ve třech stadiích:
MUDr. Jan Pataky definuje několik forem léčby syndromu:
„Existuje několik způsobů léčby. O té nejvhodnější by měl rozhodnout vždy lékař. Jako možný způsob léčení se nabízí rehabilitace, fyzioterapie, léčba analgetiky nebo lokální injekce přímo do ramenního pouzdra. Některá literatura dokonce zmiňuje i efekt akupunktury.“
Velmi dobrých výsledků dosáhnete i kombinací jednotlivých metod. V případě slabší bolesti pomáhají volně dostupná analgetika (např. brufen, aspirin), v opačné situaci lékař předepíše léky silnější. U léčby formou fyzioterapie dodržujte harmonogram pravidelných cviků s maximální vůlí.
Děkujeme MUDr. Janu Patakymu za užitečný rozhovor.