Optimálně fungující imunitní systém je jedním z nejdůležitějších aspektů našeho zdraví. Je to náš hlavní obranný mechanismus proti nemocem, infekcím a dalším zdravotním problémům. V tomto článku se podíváme na různé faktory, které negativně ovlivňují imunitní systém a nabídneme praktické tipy a rady, jak na posílení imunity.
Imunita je schopnost organismu bránit se proti škodlivým látkám, jako jsou bakterie, viry, paraziti a toxiny. Je to komplexní systém zahrnující různé buňky, tkáně a orgány, které spolupracují na ochraně těla před infekcemi a nemocemi a je klíčový pro udržení zdraví a rovnováhy v těle.
Vrozená imunita (nespecifická): Máme ji od narození a poskytuje okamžitou obranu proti širokému spektru patogenů. Patří sem fyzikální bariéry, jako je kůže a sliznice, a vnitřní obranné mechanismy, jako jsou fagocytární buňky (např. makrofágy a neutrofily).
Adaptivní imunita (specifická): Vyvíjí se během života jedince jako reakce na vystavení specifickým patogenům – a to jak proděláním nemoci, tak očkováním. Vytváří paměťové buňky, díky kterým pak organismus rychleji a efektivněji zareaguje při opětovném setkání s tímto patogenem. Hlavními buňkami jsou lymfocyty (T‑buňky a B‑buňky). T-buňky ničí infikované buňky a koordinují imunitní odpověď, zatímco B‑buňky produkují protilátky, které neutralizují patogeny.
Kromě boje proti infekcím se také podílí na rozpoznávání a likvidaci abnormálních buněk, jako jsou nádorové buňky, a na regulaci zánětlivých procesů. Správná funkce imunitního systému je tedy nezbytná pro prevenci a léčbu různých onemocnění.
Víte, co vůbec zapříčiňuje to, že onemocníte, respektive že váš organismus napadne např. virus chřipky? Možná to není jen to, že jste promrzli na vaší nedávné lyžovačce. Nejčastější faktory, které u jinak zdravých osob ovlivňují sílu imunitního systému, jsou:
Stres: Stres je jedním z největších nepřátel imunitního systému. Chronický stres může vést k vyčerpání těla a snížené imunitě, resp. snížené schopnosti bojovat s infekcemi. Jak zvládat stres? S pomocí relaxačních technik, jako je meditace, jóga nebo dýchací techniky.
Nevhodná a/nebo nedostatečná výživa: Nedostatečná výživa a oslabená imunita jdou ruku v ruce. Když jíte příliš málo – a to i pokud jste se cíleně rozhodli hubnout a jste v tzv. kalorickém deficitu – vystavujete se vyššímu riziku onemocnění.
Navíc strava bohatá na cukry a zpracované potraviny může způsobit záněty i oslabení imunity. A naopak, strava bohatá na vitamíny, minerální látky a antioxidanty může podpořit zdravý imunitní systém.
Nedostatek spánku: Spánek je pro regeneraci těla nezbytný. Nedostatek spánku může vést k oslabení imunitního systému. Doporučuje se spát alespoň 7‑8 hodin denně.
Oslabení imunity se projevuje únavou, ospalostí a samozřejmě často se opakujícími nemocemi. Může se objevit také zimnice, nechutenství či špatné hojení ran, ekzém či kvasinkové infekce.
Hned na začátek je potřeba zmínit, že koncept posílení imunity nedává ve skutečnosti z vědeckého hlediska příliš velký smysl. Zvýšení počtu buněk v těle – ať už imunitních, nebo jiných – totiž nemusí být nutně dobré. Neměli byste chtít, aby váš imunitní systém fungoval nadměrně. Pokud by tomu totiž tak bylo, mohla by se rozvinout různá autoimunitní onemocnění nebo alergie. To, co chceme, je podpořit jeho optimální funkci. Jak na to? Mnohem levněji a nudněji, než si možná právě teď myslíte.
Jezte dostatečné množství energie a živin.
Dopřejte si různé druhy ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na vitamíny a minerální látky.
Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na probiotika, jako jsou jogurty, kefír a kysané zelí. Probiotika podporují zdraví střev, což je klíčové pro silný imunitní systém.
Jezte dostatek bílkovin z kvalitních zdrojů (maso, ryby, vejce, luštěniny a ořechy). Ty jsou nezbytné pro tvorbu imunitních buněk.
Pijte dostatek vody. I díky správné hydrataci bude vaše tělo schopné efektivně fungovat a bojovat proti infekcím.
TIP: Přečtěte si také náš článek, kde se dozvíte, jak na vyvážený jídelníček. |
Pravidelný pohyb: Pravidelné cvičení může posílit imunitu. Doporučuje se alespoň 30 minut mírného cvičení denně. Zařaďte třeba pravidelnou chůzi.
Jóga a meditace: Tyto formy cvičení nejen zlepšují fyzickou kondici, ale také pomáhají zvládat stres.
Meditace: Pravidelné meditace mohou snížit hladinu stresu.
Dechová cvičení: Hluboké dýchání může pomoci uklidnit mysl a tělo.
Volný čas: Najděte si čas na aktivity, které vás baví a uvolňují.
A v neposlední řadě samozřejmě dostatečně spěte.
Možná i vy sáhnete po česneku, zázvoru nebo horkém čaji s medem, když cítíte, že na vás něco leze. A děláte správně!
Česnek má antivirotické, antibakteriální a antifungální účinky.
Zázvor se chová v těle podobně jako např. ibalgin a má také antioxidační a antibakteriální vlastnosti.
Med funguje antibakteriálně a antiviroticky, a tak dokáže pomoci třeba i při kašli.
Nejsou to tedy tak úplně “léky” na posílení imunity, ale spíše zdraví prospěšné potraviny, které pomáhají bojovat s patogenem.
Když vejdete do (téměř jakéhokoliv) obchodu, nemůžete si nevšimnout lahviček s pilulkami a bylinnými přípravky, které tvrdí, že „podporují imunitu“. Ačkoli bylo zjištěno, že některé přípravky mění některé složky imunitní funkce, zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by skutečně posilovaly imunitu do té míry, že byste byli lépe chráněni před infekcemi a nemocemi. Prokázat, zda nějaká bylina – nebo jakákoli jiná látka – může posílit imunitu, je zatím velmi komplikovaná záležitost.
Nicméně existují vitaminy, bez kterých by náš imunitní systém nefungoval správně. Předtím však, než se uchýlíte k užívání doplňků stravy, se zaměřte na potraviny, které tyto mikroživiny obsahují.
Mikroživina | Zdroje |
Vitamin A | Mrkev, petrželová nať, listová zelenina, červená řepa, vejce, mléčné produkty, rybí tuk, játra, zázvor. |
Vitamin C | Čerstvé ovoce a zelenina – zejména paprika, rajčata, citrusy, jahody, brokolice, brambory, květák, zázvor a křen. |
Vitamin D | Rybí tuk, mořské ryby, vaječné žloutky, máslo, mléko a mléčné výrobky. |
Vitamin E | Vejce, játra, za studena lisované oleje, obilné klíčky, ořechy, růžičková kapusta, listová zelenina, špenát, celozrnné obiloviny, luštěniny, sójové boby, zázvor. |
Zinek | Dýňová semena, ústřice, slanečci, pšeničné klíčky, otruby, luštěniny, cibule, vejce. |
Selen | Kukuřice, pšeničné klíčky, cibule, semena, plody moře, luštěniny, celozrnné obilniny a výrobky, vejce, chřest. |
Měď | Luštěniny, játra, rozinky, listová zelenina, ořechy. |
Železo | Vnitřnosti, maso, luštěniny, listová zelenina, vaječný žloutek, celozrnné obiloviny, kopřiva, meruňky. |
Další způsoby, jak “posílit imunitu” přírodní cestou:
Echinacea (třapatka nachová): Echinacea je známá svými schopnostmi stimulovat imunitní systém a zvyšovat odolnost těla proti nachlazení a infekcím. Pravidelné užívání echinacey může pomoci zkrátit dobu trvání nachlazení a zmírnit jeho příznaky.
Rakytník: Rakytník je bohatý na vitamín C, což pomáhá posilovat imunitní systém a zvyšuje odolnost těla proti infekcím. Kromě toho obsahuje antioxidanty a esenciální mastné kyseliny, které přispívají k celkovému zdraví a správné funkci imunitního systému.
Probiotika: Probiotika podporují zdraví střevní mikroflóry, která je klíčová pro správné fungování imunitního systému. Lze je nalézt v fermentovaných potravinách nebo jako doplňky stravy a jejich pravidelné užívání může zvýšit obranyschopnost těla proti infekcím a zánětům.
TIP: Jste těhotná a hledáte, jak posílit imunitu v těhotenství? Vždy vše konzultujte se svým gynekologem. |
Pokryli jsme si, co máte jíst i jak přispět ke zvládání stresu. Co ještě můžete pro svou imunitu udělat, aniž by vás to stálo výrazné peníze navíc?
Dodržujte hygienické návyky. To je jeden z jednoduchých, ale účinných způsobů, jak se chránit před nemocemi.
Myjte si ruce pravidelně a důkladně mýdlem a vodou.
Vyhýbejte se blízkému kontaktu s nemocnými lidmi.
Pravidelně dezinfikujte povrchy a předměty, které často používáte.
Nechte si poradit. Pokud vás neustále přepadají nemoci a vy už nevíte kudy kam, nechte se vyšetřit u svého praktického lékaře. Možná může za vaše nemoci nějaký hlubší problém, který jinak než návštěvou lékaře nevyřešíte. Objednejte se ještě dnes!
A naopak, pokud jste i díky našemu článku identifikovali nějaké své výživové mezery, jen nevíte, jak na to jít co nejefektivněji, zkuste oslovit nutričního terapeuta nebo výživového poradce.