Co to je a co dělat pro zlepšení vysokého krevního tlaku?
Za hypertenzi se v dospělosti považuje trvalé zvýšení krevního tlaku na hodnoty 140/90 mm Hg a více. Hypertenze může být esenciální (90-95 % hypertoniků) nebo sekundární (5-10 % hypertoniků). U esenciální hypertenze neznáme primární příčinu. Podílí se na ní kombinace genetických faktorů, vlivů zevního prostředí a poruch vnitřních regulačních mechanismů. Sekundární hypertenze je způsobena onemocněním určitého orgánu (ledvin, nadledvinek, štítné žlázy).
Redukce nadváhy – nadváha zatěžuje srdce, zvyšuje krevní tlak a zrychluje tepovou Žádoucí je snížit tělesnou hmotnost o 10-15 %, případně cvičením nahradit tukovou tkáň svalstvem.
Abstinence kouření.
Omezit příjem alkoholu – povolená denní dávka alkoholu je 1 pivo nebo 2 dcl vína u mužů, poloviční dávky u žen.
Omezení přívodu sodíku – snížení množství kuchyňské soli na 5-6 g denně, a to přímo solením potravin, ale i omezení potravin s vysokým množství soli (uzeniny, paštiky, nakládaná zelenina). Možná je i náhrada kuchyňské soli (NaCl) solí draselnou (KCl), která nezvedá krevní tlak.
Dostatečná konzumace potravin bohatých na draslík a hořčík (ovoce, zelenina, ryby).
Dynamický aerobní trénink – rychlá chůze, jízda na kole, běžky, plavání alespoň 30-45 minut obden.
Relaxační terapie – různá dechová cvičení, psychoterapie.
Pokud to zdravotní stav dovolí, vysadit léky zvyšující krevní tlak – např. léky tišící bolest ze skupiny nesteroidních antiflogistik, hormonální kontraceptiva, kortikoidy, tricyklická antidepresiva a další.
Na téma VYSOKÝ KREVNÍ TLAK jsme zpracovali také edukační leták, který můžete stahovat ZDE.