Vídáte je v lese, podél silnic i na okrajích polí. Když se listy začínají barvit, keře šípkových růží se ohýbají pod náporem šípků, které díky jejich sytě červené barvě nemůžete přehlédnout. Na jejich sběr vyrážely už vaše babičky a dobře věděly proč. Šípky mají totiž zázračné vlastnosti, díky kterým zvládnete sezónu nachlazení jako procházku růžovým sadem.
Uvnitř malých červených plodů najdete snad všechno, co vás napadne. Největší podíl zabírá vitamín C – šípek je jím totiž přímo nacpaný. Ve sto gramech šípků najdete přes 740 mg vitamínu C. To je skoro 15× víc než ve stejném množství pomerančů. I díky tomu je šípek ideálním pomocníkem při posilování imunity a boji proti nachlazení.
Vedle vitamínu C vám pomůže do těla dostat také vitamíny B a K, které pomáhají udržovat zdravý metabolismus a správnou srážlivost krve. Nechybí ani hořčík, fosfor, vápník, draslík a spousta dalších tělu prospěšných látek.
Díky jeho unikátnímu složení můžete šípek použít na celou řadu nemocí. V první řadě funguje jako skvělý antioxidant, podpoří vaši imunitu a sníží riziko vzniku rýmy nebo chřipky. Zdárně také bojuje proti infekcím. Díky kombinaci vápníku, rutinu a vitamínu C je velmi účinný při paradentóze.
|
Šípek zároveň pomáhá se zpevněním cév, a tím pádem ulevuje při bolestech žil a křečových žilách. Ženám navíc usnadňuje menstruační cyklus a zmírňuje s ním spojené křeče v podbřišku.
Díky obsahu vápníku se šípek projeví i na vaší pokožce. Budete mít pevnější vlasy a nehty, a zároveň pomůže se správným růstem kostí a kloubní tkáně. V neposlední řadě zvládá řešit i problémy s trávením, protože zmírňuje nadýmání a odvádí z těla přebytečnou vodu.
Nasbírat šípky není žádná věda. Když na začátku podzimu vyrazíte do přírody, s jistotou na nějaký šípkový keř dříve nebo později narazíte. Roste jich u nás tolik, že jejich spotřebu bohatě pokryjí šípky rostoucí v přírodě, nemusí se proto pěstovat průmyslově.
Pokud si chcete být jistí, že z šípků vytěžíte co nejvíc, vyrazte na sběr za suchého a slunného počasí. Právě tehdy je totiž obsah vitamínu C v plodech největší. Sbírejte jen ty plody, které jsou tvrdé a mají červenou až oranžovou barvu. Měkké a přezrálé šípky jsou sice sladší, ale špatně se zpracovávají.
Šípky obsahují nejvíce vitamínu C, když je sucho a slunečno
Jakmile máte šípky doma, je čas se vrhnout na jejich přípravu. Syrové jsou sice k jídlu také, ale příliš dlouho nevydrží, pokud z nich neuvaříte například marmeládu nebo likér. Nejčastější formou úpravy je proto jejich sušení. Díky tomu můžete šípkový čaj popíjet klidně celou zimu, navíc při správném sušení nepřijdete o tolik prospěšných látek.
Šípky můžete použít i celé, pouze zbavené stopky a chmýří. Při jakémkoliv dalším použití ale budete muset odvar z šípků cedit přes jemné plátno, abyste se chmýří ze semínek zbavili. Proto doporučujeme věnovat čištění šípků čas a ušetřit si tak pozdější komplikace.
Šípkový čaj můžete popíjet klidně celou zimu
Sušené šípky musíte před přípravou čaje nadrtit na menší kousky. Ideální bude kuchyňský mixér, ale vystačíte si i se sáčkem a paličkou na maso. Dvě vrchovaté lžíce takto nadrcených šípků zalijte půllitrem vlažné vody a nechejte je louhovat – nejlépe celou noc. Ráno výluh ohřejte a máte hotovo.
Tu samou drť můžete použít ještě dvakrát, tentokrát ale neváhejte šípky zalít vroucí vodou. Po půl hodině na vás bude čekat ještě silnější a stále stejně přínosný čaj, který vás zahřeje, a ještě vám při tom pomůže v boji proti neduhům.