Žloutenka u pacientů s diabetem

5.11.2022

Jste diabetik? Pak jste v riziku těžšího průběhu a komplikací, pokud onemocníte infekční žloutenkou typu A a B.

Žloutenka u pacientů s diabetem

Infekční žloutenka, odborně zvaná virová hepatitida, je nakažlivé onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň. Pět nejznámějších virů žloutenky, které způsobují infekční zánět jater, se označují písmeny A, B, C, D a E. Liší se způsobem přenosu viru, průběhem onemocnění i jeho možnými následky. K nejrozšířenějším typům patří žloutenky typu A, B a C. Proti žloutence typu A a B je možné se chránit očkováním. Virová hepatitida typu A (VHA), obecně známá jako nemoc špinavých rukou, se přenáší fakálně-orální cestou. Z organismu je virus vyloučen stolicí a dál může být přenesen buď infikovanýma rukama, předmětem nebo například kontaminovanými potravinami. Virus hepatitidy typu B (VHB) se šíří stykem s krví, spermatem nebo poševním sekretem nakažené osoby. Možným způsobem přenosu je nechráněný sexuální styk nebo sdílení injekčních stříkaček s nemocným nebo chronickým nosičem viru. Nakazit se je však možné i na první pohled neškodným použitím zubního kartáčku, při společném použití hygienických potřeb (ručník, holicí strojek) nebo například při tetování či aplikaci piercingu.

Z globálního pohledu zůstávají virové hepatitidy problémem. Je však důležité si uvědomit, že riziko nákazy na Vás nečeká pouze za hranicemi. I v Česku dochází opakovaně k lokálním epidemiím virové hepatitidy typu A (Jihomoravský kraj 2016-2017, Liberecký 2019, Jihočeský 2020-2021) a také k hlášení nových případů chronické infekce hepatitidy typu B. Jejich počty rostou také ve světové populaci. Dle odhadů WHO žije s chronickou infekcí VHB globálně 296 milionů lidí, v evropském regionu (definovaném WHO) se tento počet odhaduje na více než 13 milionů. Chroničtí nosiči o svém onemocnění navíc často nevědí, protože u nich může probíhat asymptomaticky. Tito jedinci pak mohou být zdrojem infekce VHB i pro vás.

Proč je pro vás onemocnění žloutenkou větším rizikem?

  • Trpíte-li cukrovkou, pak jste při nákaze žloutenkou typu B vystaveni až 2x vyššímu riziku, že u Vás toto onemocnění přejde do chronického stádia, kdy může vyústit ve vážné zdravotní problémy v podobě jaterní cirhózy či dokonce rakoviny jater.
     
  • Virová hepatitida typu A, nepřechází do chronicity, avšak jste vůči ní vnímavější než bežná populace. Navíc v případě, že se u vás rozvinulo chronické onemocnění jater, jste vystaveni zvýšenému riziku rozvoje závažného průběhu onemocnění žloutenkou typu A. Akutní hepatitida typu A totiž zhoršuje průběh chronických onemocnění jater.

Proč je pro vás očkování správná volba?

Kromě ze zákona nařízené povinné izolace na infekčních klinikách či lůžkových odděleních může navíc akutní virová hepatitida i při nekomplikovaném průběhu vyžadovat:

  • 1-3 měsíce pracovní neschopnosti
  • Omezení fyzicky náročné práce po dobu až 6 měsíců
  • Dlouhodobá dietní opatření, zákaz požívání alkoholu
  • Sledování v hepatální poradně
Havrix

   

V roce 2001 bylo v ČR zahájeno plošné očkování kojenců proti virové hepatitidě typu B a do roku 2013 probíhal catch-up neočkovaných ve 12 letech.

JSTE ROČNÍK 1990 A MLADŠÍ?

Pokud jste se narodili po roce 1989, pravděpodobně jste očkování proti žloutence typu B absolvovali v rámci povinného očkování ve svém dětském věku. V takovém případě vám stačí se nechat naočkovat pouze vakcínou proti žloutence typu A. Mezi dostupné vakcíny patří i vakcína Havrix.

JSTE ROČNÍK 1989 A STARŠÍ?

Pak jste zřejmě proti žloutence typu A ani B dosud očkovaní nebyli. V takovém případě je pro vás vhodné očkování kombinovanou vakcínou proti žloutence typu A a B Twinrix Adult.

Více o žloutenkách zde

Twinrix

 

Vakcíny Havrix a Twinrix Adult jsou registrované léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Vakcíny se aplikují do svalu formou injekce (obvykle do horní části paže). O očkování se poraďte se svým lékařem. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalové informace dostupné též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

GlaxoSmithKline, s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, Česká republika. Tel.: +420 222 001 111, e-mail: cz.info@gsk.com, web: www.gsk.cz.

 


Článek je komerční sdělení